VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řeka už klesá, začíná úklid

Louny - Rozlitá Ohře přinesla do parku, výstaviště i zahrádek spoustu nepořádku, město přistaví k zahradám kontejnery.

19.1.2011
SDÍLEJ:

Úterý 18. ledna. Pohled na Ohři z mostu Veslařů v LounechFoto: Deník/Zdeněk Plachý

Ohře v Lounech se pomalu vrací do svého koryta. Ve středu 19. ledna už klesla na hodnotu výšky hladiny kolem 450 centimetrů a už je pod hranicí třetího povodňového stupně – stavu ohrožení. Ustupující voda ovšem zároveň odkryla spoušť, kterou šestidenní záplava ve městě napáchala.

Největší nepořádek je v zahrádkářských koloniích kolem řeky a v parku T. G. Masaryka. Nyní začíná velký úklid. Město nechá v těchto lokalitách rozmístit velkokapacitní kontejnery na odpad. Do nich mohou lidé odkládat zejména nábytek, zničené nebo znehodnocené věci, ale i další nepořádek po povodni, například naplavené větve.

Náklady za odvoz platí město

„Do kontejnerů neodkládejte nebezpečné odpady, ty je možné odkládat ve sběrném dvoře v Poděbradově ulici. Nepatří tam ani uhynulá zvířata. V případě potřeby zajištění odvozu uhynulých zvířat mohou lidé volat pana Kubalíka na telefonu 604 451 258,“ uvedla včera Renáta Čapková, tajemnice Městského úřadu Louny. Náklady spojené s přepravou a odstraněním odpadů a uhynulých zvířat bude hradit město.

Kontejnery jsou určeny výhradně pro odpad ze zatopených oblastí. Na místě se bude trvale pohybovat hlídka městské policie. Dovoz odpadu z jiných částí města do těchto kontejnerů nebude tolerován, strážníci za to budou dávat pokuty, pokud by to někdo zkusil.

Kontejnery budou umístěny na Losech, v ulici K Velodromu, v Dobroměřické ulici, v ulici Parašutistů a v Jateční ulici – ve všech případech jde o zahrádkářské oblasti.

I když Ohře už klesá, stále ještě platí zákaz vstupu na stezku podél řeky Ohře. Na mnoha místech je totiž poškozena a dokud se neopraví, může být pro lidi nebezpečná. „Žádáme občany, aby na cestu nevstupovali. V některých částech došlo k úplné destrukci stezky. Hrozí i další sesuvy v důsledku jejího podemletí,“ řekla R. Čapková.

Radnice uvedla, že lidé si mohou půjčit také vysoušeče a čerpadla od firem Ekostavby a Klimaterm. Je třeba se ovšem domluvit v těchto firmách, včera například byla většina z těchto věcí vypůjčených. Ekostavby nabízí jedenáct čerpadel a tři vysoušeče, Klimaterm tři čerpadla a čtyři vysoušeče.

Město nemá ještě spočtené, jak vysoké škody uplynulá povodeň v Lounech napáchala. „Tohle číslo budeme znát přibližně až ke konci ledna, teď prioritně řešíme úklid postižených míst,“ uvedla tajemnice. Louny i další obce na Ohři pod městem o víkendu zasáhla jedna z největších povodní za posledních 40 let.

Hladina na Nechranicích přestala stoupat

Žatec – Hladina Nechranické přehrady na Ohři přestala ve středu stoupat. Ustálila se přibližně 70 centimetrů pod kótou přelivu. Pokud by ji přesáhla, přehrada by přestala plnit svou regulační funkci a odtékalo by z ní stejné množství vody jako přitékalo.

Za zastavením růstu hladiny může hlavně klesající přítok do přehrady, ten by se měl snižovat i nadále.

Přehrada je ale značně naplněná, v minulých dnech stoupla její hladina zhruba o tři metry. Zbývá v ní jen devět milionů metrů krychlových prostoru – tedy asi čtvrtina ovladatelného retenčního prostoru. Ten budou muset nyní vodohospodáři rychle upustit, aby se tak připravili na další případné tání sněhu. K tomu by ale podle předpovědí počasí v nejbližších dnech nemělo dojít.

Díky Nechranicím nebyla o víkendu povodeň na dolní Ohři větší, její hráz pouštěla jen asi dvě třetiny vody, které do přehrady tekly. Včera už z hráze vytékalo 170 metrů krychlových vody za vteřinu, což je neškodný průtok Ohře pod hrází. Řeka se tak na Lounsku vrátila do svého koryta, na mnoha místech ale zůstala jezera vody.

Petr Kinšt

Autor: Miroslava Strnadová

19.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
10

Změna ve vyhlášce dopadne na pacienty. Připlatí si více za léky

Pavel Růžička

Poslanec Růžička: chci se věnovat bezpečnosti, je to mé hlavní téma

Nový poslanec Pavel Růžička čelí soudu. Budu souhlasit s vydáním, říká

Postoloprty – V případu jde o údajně nevýhodný prodej domu v centru Postoloprt z majetku města. Růžička se na něm měl podílet coby jeden ze zastupitelů města.

Poslanec Michal Kučera z Loun svůj mandát za TOP 09 neobhájil

Louny /ROZHOVOR/ - Zisk necelých čtyř procent v rámci okresu je pro lídra krajské kandidátky jednoznačně zklamáním. 

FOTBAL: Slavoj Žatec znovu prohrál a klesá tabulkou

Žatec - Domácí fotbalisté dřeli a snažili se, ale hosté z Brné stoprocentně využili své smrtící brejky.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení