Zájemci o práci v zahraničí se mohou o potenciální nabídce pracovních příležitostí dozvědět na každém úřadu práce u pracovníka, který je kontaktní osobou v síti EURES. „Pod tímto názvem je zveřejňován seznam volných pracovních míst v zemích Evropské unie. Stejné údaje lze získat rovněž na internetovém portálu ministerstva práce a sociálních věcí. Na lounském úřadě práce si mohou zájemci prohlédnout nabídku na nástěnce ve 4. poschodí budovy a konzultovat s pracovnicí trhu práce,“ vysvětlila Marie Schmalzová, odbornice na trh práce z lounského úřadu práce.

Předtím, než občan vycestuje za prací, musí si zjistit podmínky, za jakých může pracovat. „Některé země EU si dosud svůj pracovní trh chrání, a tak je třeba vyřídit si pracovní povolení. Občan odjíždějící za prací do zahraničí by si měl vzít s sebou kromě nezbytného cestovního pasu (resp. občanského průkazu) doklady o vzdělání, řidičský průkaz, průkaz zdravotního pojištění a také E-fomuláře, kterými bude po návratu do ČR dokladovat sociální a zdravotní pojištění v zahraničí,“ upozornila M. Schmalzová.

Podle M. Schmalzové mnohé zájemce o práci v EU odradil zákaz volného pohybu pracovních sil některých členských států a nedostatečná znalost cizích jazyků. „Podmínkou zahraničních zaměstnavatelů pro přijetí na kvalifikovanou práci je alespoň základní znalost jazyka země nebo některého světového jazyka – prostě schopnost zájemců se v zahraničí domluvit. A to nejen u zaměstnavatele, ale i na úřadech při vyřizování pobytu,“ dodala.

Práce v zahraničí se oproti dřívějšku tolik nevyplatí, koruna posiluje

Podle ekonomů neexistuje paušální odpověď na to, zda se práce v zahraničí vyplatí či nikoliv. Obecně lze ale říci, že už není zdaleka tak výhodná, jako tomu bývalo ještě před pár lety. „Koruna teď velmi posiluje, ale to posilovala i dřív a bude posilovat vždy. Proto: pokud někdo vydělává v cizí měně, je rozhodně dobré si výplatu posílat do Čech a ihned ji konvertovat na české koruny,“ řekla Deníku ekonomka Markéta Šichtářová.

Nejvíc Čechů za hranicemi vydělává v eurech. Česká koruna posiluje vůči euru nominálně o tři až čtyři procenta za rok. „Za několik let mohou mít proto lidé velký ušlý zisk, pokud budou se směnou eur na české koruny vyčkávat,“ dodala Markéta Šichtářová.

V poslední době u nás navíc rostou platy výrazně rychleji než v zahraničí. Sice máme vyšší inflaci, ale i přesto dochází ke sbližování mezd. Prognózy říkají, že do roku 2035 se naše platy vyrovnají s Německem. S některými zeměmi eurozóny dokonce dříve. „Velmi také záleží na tom, v jakém oboru člověk pracuje. Obecně lze říci, že nejvíce peněz se dá vydělat v oboru služeb. V zahraničí se totiž za služby platí mnohem lépe než u nás,“ vysvětlila Šichtářová.

Naopak už se tolik nevyplatí pracovat na manažerských postech nebo v oboru IT, tam už mzdový rozdíl tak velký oproti naší zemi není. „Dalším faktorem, který významně ovlivňuje otázku práce v zahraničí, je konkrétní stát. Nejvíce Čechů pracuje ve Velké Británii. To ale ani není tak z důvodu nejvyšších výplat, jako spíše kvůli snadnému přístupu k práci. Británie má nejliberálnější pracovní politiku,“ dodala.

Mirka Strnadová, Šárka Škapiková