Trestní oznámení na bývalého mosteckého primátora Vlastimila Vozku a tajemnici tamního magistrátu Jaroslavu Boudovou šetří kriminalisté v Lounech. Oba studovali za městské peníze; v obou případech jejich třísemestrální studium stálo magistrát 180 tisíc korun.

„Mohu potvrdit, že policisté z oddělení hospodářské kriminality prověřují oznámení na dva představitele města Mostu, kteří se měli dopustit nezákonného jednání v souvislosti s jejich funkcemi. V současné době je věc zatím v prověřování, vyšetřovatel se teprve seznamuje se spisovým materiálem," sdělila Jaromíra Střelcová, lounská policejní mluvčí.

Vlastimil Vozka byl odvolán z funkce primátora

Primátor Vlastimil Vozka byl minulý týden z funkce zastupiteli odvolán, ještě před tím 180 tisíc korun mostecké radnici zaplatil. Vedení Mostu se snaží také o odvolání tajemnice magistrátu.

Pokud by se policisté rozhodli bývalého mosteckého primátora stíhat, například pro trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku a zpronevěry, museli by požádat Parlament ČR o jeho vydání. Za hnutí ANO 2011 byl loni na podzim zvolen do Sněmovny. Mostecká policie postoupila trestní oznámení na Vlastimila Vozku a Jaroslavu Boudovou do Loun, aby zamezila možnému nařčení z podjatosti.

Podobně v Mostě dříve šetřili případ lounského Radka Příhody

V podobných kauzách je to běžné. Mostecká policie zase například před třemi lety vyšetřovala trestní oznámení na bývalého zástupce ředitele Městské policie v Lounech Radka Příhodu. Ten se měl podle bývalého lounského místostarosty Pavla Csonky dopustit podvodu, když v době, kdy měl čerpat studijní volno, se jako rozhodčí účastnil mezinárodních fotbalových zápasů. Kriminalista rozhodl, že se přečinu podvodu nedopustil, a věc odložil.

Lounské státní zastupitelství zase dozorovalo vyšetřování kauzy soudců z Litoměřic kvůli možné podjatosti tamního státního zastupitelství. Dva soudci trestního úseku litoměřického soudu čelí podezření z přijímání úplatku. Lounský státní zástupce Radim Dragoun oba soudce litoměřického soudu Josefa Knotka a Ladislava Jelínka nakonec obžaloval za korupci a zneužití pravomocí úřední osoby. Věc už přes rok projednává Okresní soud v Jičíně.