Vyklidili pravicoví radikálové pozice? Kam se poděly jejich velké akce, které se pravidelně konaly v regionu? Mohou uspět ve volbách? V okrese Louny byl letos, po mnoha bouřlivých letech, klid. Ale pozor, varují odborníci, extremisté sice nejsou jednotní, ale rozhodně se neztratili, ani nebyl problém vyřešen.

V roce 2009 obrovský koncert neonacistů v Žatci za účasti stovek lidí, zasahují těžkooděnci, dvě rušné akce „Dělníků" v Postoloprtech. Při rozsáhlém zatýkání pravicových radikálů je rušno i v Žatci. Rok 2010 akce Dělnické strany se zakázanými symboly v Lounech, koncerty v Žatci. V roce 2012 oslava Hitlerových narozenin v Žatci, při další velké hudební akci extremistů v žateckém Lidovém domě policejní zatýkání.

Rok 2013 klid. Žádný veřejný koncert ani akce.

„Letos neevidujeme v okrese Louny žádnou akci pravicových extremistů," potvrdila informace Deníku policejní mluvčí Jaromíra Střelcová s tím, že se zřejmě projevila i aktuální roztříštěnost neonacistů a minulé policejní akce. Podobně zdůvodňuje nečinnost radikálů také Miroslav Mareš, odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity. „Uklidnění situace je důsledkem jistého vyčerpání extremistické scény i policejních zásahů" potvrzuje expert.

Odborníci ale upozorňují, že radikálové určitě nezmizeli. Nemají aktuálně silného vůdce, který by je spojil, aktivní jsou tedy spíše menší skupiny. Scéna je roztříštěná. Kvůli obavám z policie se nyní lépe maskují a dělají soukromé menší akce. „Radikálové budou teď podle mého názoru spíše čekat na další vyhrocení situace v souvislosti se soužitím s romským etnikem. Hudba už bude spíše záležitostí setkávání se malých ,kamarádských kolektivů' a sdílení na internetu," myslí si Mareš.

Extremisté jsou nyní v útlumu

Pravicovým extremismem se dlouhodobě zabývá také Bezpečnostní informační služba. „Extremisté jsou nyní v útlumu, stagnují a nehrozí od nich větší ohrožení pro demokracii. Čeští neonacisté aktuálně nefungují jako celek, soustředí se v lokálních skupinách a nezdá se, že by se tyto skupiny v dohledné době stmelily," řekl Deníku mluvčí tajné služby Jan Šubrt.

Nebezpeční tak mohou být spíše jednotlivci a jejich nepředvídatel­né akce. Na ústupu jsou radikálové také v politice. V parlamentních volbách v roce 2010 získala extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti v okrese Louny 1061 hlasů (2,6 %), v Postoloprtech dokonce měla přes pět procent. V Žatci ji volilo 243 lidí, v Lounech 205.

Rok 2013? V celém okrese získala DSSS 582 hlasů (1,5 %), tedy o polovinu méně než před třemi roky. V Postoloprtech měla jen 31 hlasů, tedy necelé dvě procenta. V Žatci ji volilo 149 lidí, v Lounech 78. Za úbytek hlasů může podle odborníků opět nejednotnost. „Strana nemá důvěryhodné osobnosti, na severu Čech jí navíc uškodilo vnitřní štěpení. Potencionální voliči zřejmě dali v některých případech přednost serioznějšímu protestnímu hnutí Úsvit Tomia Okamury," říká Miroslav Mareš.

Odborník ale také upozorňuje, že extremisté mohou opět více uspět při menších volbách – krajských nebo komunálních. Lidé totiž v parlamentních dávají přednost větším subjektům, v menších volbách mohou mít voliči někdy pocit, že extremisté přinesou řešení lokálních problémů.