Dívčí pláč, rány pěstí, křik a řinčení skla. Tak vypadal konec otevírací doby v noci ze soboty na neděli 18. listopadu v lounské restauraci Formanka. Podle tvrzení tamní obsluhy podnik a jeho osazenstvo napadla skupina asi patnácti mladých mužů.

Hromadnou bitkou se už zabývá policie, rozplétání události ale zřejmě nějakou dobu potrvá, situace u restaurace v noci ze soboty na neděli byla náročná a složitá. „Policisté v noci na neděli dorazili k hromadné rvačce u restaurace Formanka. Byla tam hodně nepřehledná situace. Na místě vše zadokumentovali. Lékařskou pomoc nikdo z účastníků nevyžadoval. Policie se bude záležitostí dál zabývat," potvrdila včera na dotaz Deníku tisková mluvčí Policie ČR v Lounech Jaromíra Střelcová.

Číšník má rozbité brýle

Dramatické události na Formance popsali Pavel a Lukáš, kteří tam pracují za barem. „Asi ve tři ráno přiběhl známý, že jeho bratr leží venku v krvi. Vyběhli jsme tedy s dalšími přáteli ven mu pomoci a zjistit, co se děje. Venku stál nějaký muž a dvě ženy. Ty okamžitě začaly křičet, že jsme špíny, feťáci, že na nás dělají a platí daně," popisuje začátek absurdního incidentu Pavel.

K takovému soudu je podle názoru číšníků mohlo vést jen to, že mají oba dlouhé vlasy. Raději se prý vrátili dovnitř, ale za chvíli opět vyšli ven, protože na ulici zůstal ještě další známý, jiný než ten původní zbitý, o jehož bezpečnost měli obavu.

Skupina před restaurací se podle jejich svědectví náhle výrazně rozrostla. „Nepočítal jsem je, ale mohlo to být odhadem tak patnáct lidí, většinou holohlavých. Uráželi nás a začali nás bít. Ustupovali jsme až k restauraci, kde jsme dostali pár ran. Tam mi při jedné z nich upadly brýle. Pak se nám podařilo dostat dovnitř. Brýle samozřejmě zůstaly ležet na zemi, tak mi je rozdupali," krčí rameny mladý muž.

Pokračování bitky zřejmě zabránily další, vnitřní vstupní dveře. Ty osazenstvo drželo, aby se útočníci nemohli dostat dovnitř. „Chtěli to tu vymlátit," tvrdí Lukáš. Agresoři ve vzteku rozbili jen  skleněné výplně. V podniku bylo podle barmanů v tu chvíli zhruba patnáct hostů včetně dívek.

Kdo útočil a kdo se jen bránil? To určí až policie

Policie zatím k incidentu nemůže poskytnout další podrobnosti. Kdo je v tomto případu agresor a kdo napadený, to bude určeno až po prošetření. „Vyšetřování je teprve v počátku, teď   budou vyslechnuti účastníci rvačky a svědci. Zatím je brzy na jakékoli závěry, opravdu byla situace na místě dost nepřehledná," zopakovala policejní tisková mluvčí.

Policisté zatím rvačku prošetřují jako přestupek, ale nevylučují možné překvalifikování na trestný čin.
Po incidentu se také objevily stížnosti na práci strážců zákona. Podle některých svědků měli policisté stranit údajným agresorům, některým šarvátkám údajně jen zpovzdálí přihlíželi a nezasáhli prý dostatečně rychle a důrazně. Nezabránili prý některým dalším napadáním a stupňování konfliktu.

Na místo hromadné rvačky přijela během incidentu Policie ČR i městští strážníci. „Určitě prošetříme i tento podnět. Pokud se někomu zákrok policistů nelíbil, má právo vznést námitku, může se obrátit na oddělení vnitřní kontroly a stěžovat si, postup policistů pak bude prověřen," dodala Střelcová.
Dramatické chvíle na místě ještě v pondělí potvrzovalo rozbité velké okno z vakuového skla a také „pavouk" přes celé vstupní dveře.

Škoda nebude malá. Střepy jsou rozesety po celé místnosti restaurace a na úklidu se teprve včera začalo pracovat.