V Lounech ve čtvrtek 18. listopadu proběhlo druhé kolo volby tamního starosty a jeho zástupce.

Při prvním ustavujícím zasedání zastupitelů 8. listopadu žádná ze stran nenavrhla nikoho na post starosty ani místostarosty, schůze tak byla kvůli dalšímu vyjednávání přerušena.

Jak přesně první ustavující zasedání probíhalo ČTĚTE ZDE!


Také tentokrát byl v jednacím sále redakční tým Žateckého a lounského deníku a nabídl čtenářům živý přenos s aktuálními novinkami minutu po minutě.

Podívejte se, co přesně
se na zastupitelstvu dělo!


18.15 Schůze končí, většina zastupitelů už je pryč ze sálu. Veřejnost také odchází. Jan Kerner byl zvolen starostou Loun už potřetí, pokud svůj současný mandát dokončí, bude ve vedení města 12 let. Předtím působil navíc jako tajemník radnice.

18.12 Ustavující zasedání, rozdělené nezvykle do dvou částí, bude pomalu končit.

18.07 "Museli jsme už nastoupit na loď a vyplout určitým směrem. Loď nemůže být dlouho bez kapitána a posádky," říká Vladimír Budínský (ODS). Obhajuje tak spolupráci ODS a ČSSD, vyzývá ke spolupráci i další strany. Jiná možnost prý nebyla, připomněl fiasko z 8. listopadu, kdy zastupitelé nikoho do vedení města nezvolili. Obě strany slibují, že budou vystupovat transparentně, ve spolupráci s ostatními.

18.05 Vystupují někteří zastupitelé a přednášejí své představy, jak by se radnice měla chovat v dalších letech. Politici ODS i ČSSD popírají, že by uzavřeli "velkou koalici". Prý mají jen dohodu o spolupráci, na vedení města se podle nich mají podílet i další strany.

18.00 Zastupitelé si na závěr vyměňují názory na to, zda se jedná mezi ODS, ČSSD a Koalicí pro Louny o koalici, která k vedení města nikoho nepustí nebo zda se budou moci zapojit i další strany.

17.56 Předsedou kontrolního výboru je Jaroslav Zíval, komunisté tak jsou v čele tohoto výboru.

17.50 Volit se budou také členové finanční komise. Předsedou byl zvolen Michael Straka (ČSSD).

17.43 Zajímavostí je, že zatímco Jan Kerner se jako starosta s Janem Čermákem (ČSSD), bývalým místostarostou, rozloučil a sál odměnil Čermáka vřelým potleskem, ruce některých sociálních demokratů zůstaly v klidu. Je veřejným tajemstvím, že Čermák a současné vedení lounské ČSSD má, diplomaticky řečeno, špatné vztahy. Také když ČSSD děkovala za práci Marii Raškové, která byla v minulé radě města a v nové není, "zapomněla" na Čermáka opět.

17.35 Zastoupení v radě - ODS má dva členy, ČSSD čtyři, Unie pro sport a zdraví jednoho, TOP 09 jednoho a Koalice pro Louny také jednoho člena. Z těchto čísel vyplývá, že ODS při vyjednávání jako vítěz voleb musela hodně ustoupit, aby se s ní ostatní strany dohodly. Mají v radě o dvě místa méně než druhá ČSSD. Ztráty ODS jsou opravdu velké, občanští demokraté svým kolegům z "koalice" s ČSSD a Koalice pro Louny přenechali hodně křešel. V minulé radě měla ODS pět míst, nyní jen dvě. V roce 2006 ale ODS získala ve volbách 41% hlasů, letos 20 % a musela proto více hledat mezi partnery, kdo je podpoří. Je ale otázkou, když ČSSD má čtyři hlasy, zda se ODS podaří prosadit své programové priority.

17.30 Louny už mají všech devět radních, včetně starosty a místostarosty. Jedinou stranou, která nebude mít zástupce v nejužším vedení města, budou komunisté. Dalších pět stran bude mít zástupce v radě města. Zvolen byl Michal Pehr (pro 18 zastupitelů) z Koalice pro Louny, TOP 09 bude zastupovat Michal Kučera (pro 22), Unie pro sport a zdraví prosadila Radovana Šabatu (23). ODS bude mít v radě kromě starosty Kernera Bohumila Kurku (pro 19), chybět bude oproti minulému období bývalý poslanec Vladimír Budínský, do rady ale nekandidoval. Nejtěsnějším možným výsledkem prošli do rady města zástupci ČSSD, pro všechny tři hlasovalo patnáct městských poslanců, tedy nejnižší možný počet pro zvolení. Prošli Jan Růžek, lídr ČSSD, právník, pro mnohé kolegy zastupitele kontroverzní osoba. Mediálně je známý například tím, že právně zastupuje jednoho z dřívějších předních politiků ODS Alexandra Nováka. Novák je podezřelý z přijmutí úplatku, kauza je nyní u soudu. Zvoleni do rady města byli také Michal Straka a Otakar Kraus, radním je i místostarosta Csonka.

17.22 Hlasuje se. Drahomír Faix nebude radním. Pro 5, proti 13, zdrželo se 10. Jaroslav Zíval Pro 10 proti 9 zdrželi se 9, také není radním.

17.20 Při příležitosti včerejšího jedenadvacátého výročí Sametové revoluce můžeme připomenout, že znovuzvolený starosta Kerner byl v roce 1989 jedním z těch, kdo v Lounech pomáhal vzniku Občanského fóra, už tehdy byl aktivním v politice. Působil tehdy v elektrárně. V sále jsou i další činí lidé z tehdejší doby, například Vladimír Budínský, Aleandra Suková, Bohumír Roedl.

17.17 Začíná volba radních. Právě se představují svým kolegům i veřejnosti.

17.15 Vladimír Budínský z ODS říká, že ODS, i když volby vyhrála, nepožaduje v radě více míst, než pro starostu Kernera a Bohumila Kurku. Ostatní prý uvolní pro další strany, aby ukázala, že je ochotna spolupracovat.

17.13 V Lounech bude devět radních, jako v minulých letech. Zastupitelé to už schválili. Už jsou zvoleni místostarosta a starosta, zbývá tak sedm míst. Na ty kandiduje devět lidí. Za ODS Bohumil Kurka, ČSSD chce Jana Růžka, Michaela Straku a Otakara Krause. KSČM Drahomíra Faixe a Jaroslava Zívala, za Unii pro sport a zdraví kandiduje Radovan Šabata, TOP 09 by ráda v radě měla Michala Kučeru a Koalice pro Louny Michala Pehra.

17.12 Budou se volit radní. Vystupuje zástupce KSČM Stanislav Rybák a navrhuje jako členy rady Drahomíra Faixe a Jaroslava Zívala. Prý starosta vyzval ke spolupráci, podle Rybáka tak mají být v radě zastoupeny všechny strany podle volebního výsledku. KSČM si představuje dva zástupce.

17.10 Zatím se plně potvrzují předpoklady, další čtyři roky tak bude Lounům vládnout ODS, ČSSD a Koalice pro Louny.

17.07 Pavel Csonka (ČSSD) byl zvolen místostarostou Loun. Pro opět 15 hlasů, proti 7, 6 zastupitelů se zdrželo. Csonka dříve pracoval ve státní správě, byl policistou. Csonka už se přesouvá z lavic zastupitelů do čela, kde sedí vedení města, děkuje za důvěru.

17.05 Část přítomných v sále po zvolení Jana Kernera tleskalo, část byla nespokojená. Následovat bude volba místostarosty.

17.01 Zastupitelé teď poděkovali odcházejícímu místostarostovi Janu Čermákovi, ČSSD zároveň navrhla Pavla Csonku na post místostarosty. Je pravděpodobně, že bude zvolen.

17:00 Z míst, kde sedí veřejnost je po zvolení Kernera nejvíce slyšet Petra Srkala, který v komunálních volbách vedl neúspěšnou kandidátku uskupení Severočeši.cz. Ti nezískali v hlasování ani pět procent a v zastupitelstvu nejsou. Srkal na adresu Kernera pronesl "Debil, to je neštěstí. Je to koupený," vykřikl. Stejný muž včera (17. listopadu) narušil i vzpomínkový akt k 17. listopadu, "proslavil" se také svým videem se starostou.

16.58 Pro Jana Kernera hlasovala ODS, ČSSD a Koalice pro Louny. Jan Kerner teď děkuje za zvolení.

16.56 Hlasuje se o Janu Kernerovi. Pro je 15 zastupitelů, proti 13, nikdo se nezdržel. Hlasovalo 28 zastupitelů. Jan Kerner je opět starostou města.

16.54 Alexandra Suková žije v Lounech od pěti let, představuje se zastupitelům i veřejnosti další kandidát. Dosud se pohybovala hlavně na kulturním poli, je předsedkyní Kiwanis clubu.

16.53 Představuje se Radovan Šabata, ve městě žije podle svých slov 51 let. "Musíme podporovat všechny lidi, kteří dokáží dělat něco pro druhé. Musíme pracovat pro město, peníze sice docházejí, ale musíme se pokusit zlepšit život ve městě," představil své priority.

16.49 Vystupuje Jan Kerner se svým kandidátským projevem. Podle něj je teď situace jiná než 8. listopadu, už je prý připraven tým, který by mohl vést Louny do dalších let. Naráží tak pravděpodobně na "koalici" ČSSD, ODS a Koalice pro Louny. Vyzývá, aby zastupitelé zapomněli na osobní spory. Za svou osobu slibuje, že když bude starostou, bude lépe komunikovat, lépe vysvětlovat veřejnosti kroky radnice. "Posuzujme návrhy podle kvality, ne podle toho, kdo je předkládá," řekl na závěr.

16.46 Starosta se tedy bude vybírat z trojice Kerner (ODS), Šabata (Unie pro sport a zdraví) a Suková (TOP 09). Pokud jsou pravdivé informace o tom, že ODS a ČSSD jsou dohodnuti na spolupráci, měl by zvítězit současný starosta Jan Kerner, který předtím než převzal vedení města působil jako tajemník na tamní radnici.

16.45 Stanislav Rybák (KSČM) tvrdí, že volby v Lounech byly tentokrát protestní, prý lidé jasně řekli, že nechtějí současného starostu Jana Kernera. Kernerova ODS ale volby v Lounech vyhrála a i když měl Kerner nejméně hlasů ze zvolených zastupitelů za občanské demokraty, je podle ODS nejvhodnějším kandidátem na starostu. Podle KSČM by byl vhodnějším kandidátem Šabata, který dostal více preferenčních hlasů od voličů. Kernera komunisté nepodpoří.

16.38 Přítomno je přes sedm desítek přihlížejících. Ti teď poslouchají vystoupení Michala Kučery (TOP 09), který představuje další kandidátku - Alexandru Sukovou. Zdá se, že tentokrát se naopak s kandidáty roztrl pytel.

16.37 Bořek Zasadil jako zástupce Unie pro sport a zdraví navrhuje Radovana Šabatu. Ten kromě práce v zastupitelstvu se významně věnuje také sportovcům, je činným v ČSTV, spolupořádá handbikové závody v Lounech, atletickému oddílu.

16.35 Zdá se, že kandidáti na starostu tentokrát budou. Zástupci stran nebudou opakovat minulé zasedání, kdy jen říkali - nemáme návrh. ODS navrhuje na starostu dosavadního prvního muže města Jana Kernera.

16.32 Dosavadní starosta Jan Kerner zahájil po delší přestávce, která trvala několik dní, ustavující schůzi. Pokračuje se tam, kde se minule skončilo. Osmého listopadu zastupitelé složili slib, schválili počet radních a místostarostů. Pokračovat by se tak mělo přímo volbou starosty.

16.30 Podle zákulisních informací je domluvena na lounské radnici pro příští čtyři roky spolupráce dvou stran, které ve volbách získaly nejvíce hlasů občanů. Ve vedení města by měla být ODS a ČSSD, přidat by se k nim měla Koalice pro Louny. Tato "koalice" by měla v zastupitelstvu 15 hlasů z 29, tedy nejtěsnější možnou většinu. Zda to tak ale opravdu dopadne, uvidíme až v příštích minutách. Na minulém jednání vystupovali politici s prohlášeními, že dohoda není možná, že jednání byla neseriozní, od té doby se ale jednalo znovu. Uvidíme, jestli jsou zástupci občanů schopni se dohodnout.

16.28 Zastupitelé se pomalu scházejí, zatím diskutují u svých lavic. Přítomno je i mnoho zájemců z řad veřejnosti, vypadá to, že stejně jako při prvním pokusu bude plno.

16.21 Tým Deníku vás vítá u již druhé schůze lounských zastupitelů. I dnes se městští poslanci budou snažit zvolit starostu, místostarostu a další členy vedení města. První pokus se jim vůbec nevydařil, když všechny strany vystoupily jen s prohlášením, že nemají kandidáta na starostu a že dohody o spolupráci nejsou uzavřeny. Volba tak skončila předčasně, po několika desítkách minut. Od té doby ale proběhla další koaliční jednání, dnes se tak snad nového vedení Loun dočkáme.

Zvolení zastupitelé v Lounech:


ODS: Miloslav Bouda, Jana Benešová, Vladimír Budínský, Bohumil Kurka, Bedřich Štauber, Eva Kleinová, Jan Kerner
ČSSD: Petr Tyl, Jan Růžek, Pavel Csonka, Přemysl Čermák, Michael Straka, Otakar Kraus
KSČM: Drahomír Faix, Jaroslav Matička, Stanislav Rybák, Miroslav Rác, Jaroslav Zíval, Miloš Chovanec
Unie pro sport a zdraví: Bořek Zasadil, Radovan Šabata, Ivo Lošan, Jan Červa, Bohumír Roedl
TOP 09: Jiří Tesař, Michal Kučera, Alexandra Suková
Koalice pro Louny: Tomáš Chaloupek, Michal Pehr

Volby v Lounech vyhrála ODS se ziskem 19.9 % a získala 7 mandátů.
Druhá ČSSD prohrála jen těsně, má 19.5 % a 6 lidí v zastupitelstvu.
Tradičně jsou v Lounech silní i komunisté, získali 17.3 % a také šest zastupitelů.
Čtvrtá skončila Unie pro sport a zdraví (15.3 %) s pěti zastupiteli, TOP 09 má 1 % a 3 mandáty.
Posledním, kdo se dostal do zastupitelstva, je Koalice pro Louny (7.4 %) s dvěma mandáty.