Městská policie, ale i představitelé radnice v Lounech mají dost zvláštní problém. Policie ČR řeší trestní oznámení na dva členy vedení městské policie. Trestní oznámení přitom podalo samo město Louny.

Informaci předložil novinářům místostarosta Loun Pavel Csonka (ČSSD). Jak uvedl, má podezření, že došlo ke spáchání trestného činu ve dvou případech.

Starosta Jan Kerner (ODS) ovšem tento názor nesdílí a stojí za vedením městské policie. Jako důvody pro podání trestního oznámení bylo použito stornování už uložené pokuty za 300 korun a zneužívání studijního volna, poskytnutého zaměstnavatelem, k jinému účelu než studiu. „Ženě z Loun udělil strážník blokovou pokutu ve výši 300 korun, se kterou na místě souhlasila. Ještě týž den o něco později ji však vedení městské policie stornovalo,“ uvedl místostarosta.

Tento případ se stal již loni v listopadu. Podle tajemnice městského úřadu Renáty Čapkové nebylo stornování pokuty zatajováno, existuje o něm úřední záznam. Podle místostarosty to ale člen vedení městské policie udělat nesměl a dopustil se tak překročení své pravomoci. Na otázku, proč se podezření neřešilo již na podzim, místostarosta odpověděl, že se o tom dozvěděl až v poslední době.

Druhé podezření se týká studia zástupce ředitele. V rámci pracovní smlouvy mu radnice platí studium za účelem zvyšování kvalifikace. „V době, kdy měl být uvolněn z práce kvůli studiu, dělal ovšem jinou výdělečnou činnost, čímž se mohl dopustit podvodu. Škola nám toto podezření nemůže potvrdit z důvodu ochrany osobních údajů, i proto jsme se obrátili na policii,“ řekl P. Csonka.

POZNÁMKA NA TOTO TÉMA: Nejde o strážníky, ale o ředitele


Starosta města Jan Kerner má opačný názor než místostarosta. „Jsem přesvědčený, že k trestnému činu ani v jednom z těchto případech nedošlo. Nemyslím si dokonce ani to, že by došlo k pracovně právnímu pochybení. Nicméně oznámení je podáno, všechna podezření teď musí prověřit policie,“ uvedl.

ČSSD tlačí na místo ředitele strážníků

Za trestním oznámení se ovšem ve skutečnosti skrývá snaha o personální změnu ve vedení městské policie. ČSSD se snaží již od podzimních komunálních voleb o odvolání ředitele Zdeňka Valeše. Doposud ale nepředložila jediné konkrétní pochybení, kterého by se městská policie jako celek či její vedení měly dopustit. Až do jednání rady města tento týden. Že tyto věci mají souvislost, připustil i starosta Loun Jan Kerner.

Ředitel strážníků Zdeněk Valeš se k celé věci nechtěl prozatím vyjadřovat. „Tuším, odkud a kam je to směřované. Zatím se ale k tomu nebudu vyjadřovat, policie mě prozatím nekontaktovala. Až po policejním šetření se k věci vyjádřím,“ uvedl. Případem se nebude zabývat Policie ČR z Loun, ale kolegové ze sousedního okresu. „Vzhledem k vyloučení případné podjatosti budeme trestní oznámení ještě dnes předávat k vyšetření mostecké policii,“ sdělila ve čtvrtek mluvčí policie ČR Louny Jaromíra Střelcová.

ČSSD má v devítičlenné radě města od podzimních voleb čtyři hlasy, neobvyklý návrh podat trestní oznámení na vlastní městskou policii prošel nejtěsnější možnou většinou pěti hlasů.