Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výletníci budou mít pěknou novou trasu

Okres Louny - Krásnou výletní pěší trasu mezi Ranou a Oblíkem, dvěma symboly Českého středohoří, nově vyznačí turisté z Loun. Do práce se pustí příští rok. Letos protáhnou žlutou značku ze Stradonky až do Chrastína.

12.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Máte rádi výlety do pěkné přírody? Turisté pro všechny zájemce vyznačí novou trasu v krásné krajině Středohoří z Rané na Oblík. Je až s podivem, že dosud mezi těmito vrcholy žádná značená cesta nevede.

Klub českých turistů vytvořil před 123 lety, 11. května 1889, první českou značenou turistickou cestu. Od té doby došlo k velkému rozvoj. V současné době má území Česka jednu z nejdokonalejších a nejhustších sítí turistického značení pro pěší turistiku na světě.

V okrese Louny byla vyznačena první turistická trasa v roce 1920 z Loun na Oblík. V současné době je v okrese přes tři sta kilometrů vyznačených turistických tras. Na Lounsku se objevily hlavně během první republiky, na Žatecku a Podbořansku došlo k vyznačení nynější tras až po druhé světové válce.

Naše kroky vedou "značkaři"

Každá trasa je jednou za tři roky obnovována a starají se o to „značkaři" v Klubech českých turistů.V okrese Louny jsou tyto organizace v Lounech, Žatci a Podbořanech. „Loni jsme v okrese Louny obnovili 120 kilometrů značených turistických tras, letos máme v plánu obnovu 92 kilometrů," sdělil Tomáš Chaloupek z Klubu českých turistů v Lounech. Obnova značek je finančně náročná loni vyšla turisty v okrese Louny na 42 tisíc korun.

Ještě více stojí tvorba nových značených tras. Letos chtějí turisté vyznačit v terénu trasu z rozhledny Stradonka u Stradonic na Lounsku do Chrastína. Prodlouží se tím žlutá značka, která byla před dvěma roky vyznačena na Stradonku z Pátku.U Chrastína nově vyznačená žlutá trasa naváže na modrou vedoucí mezi Perucí a Libochovicemi. „Příští rok bychom chtěli turistickými značkami propojit kopce Oblík a Ranou. Přesnou trasu ale ještě musíme určit," sdělil T. Chaloupek. V praxi by se tak měla prodloužit historicky nejstarší turisticky značená trasa v okrese zelená z Loun na Oblík. Propojí se s modrou, která vede z Loun přes Ranou, Milou a Bělušice do Mostu.

Každá barva něco znamená

V okrese Louny je nejhustší síť turistických značených tras na Podlesí. Z Loun vedou turistické značky do čtyř směrů kromě již zmíněného Oblíku a Rané také do Peruce a na Podlesí. Ze Žatce vede modrá turistická značka na Nechranice. Podbořany prochází zelená vedoucí z Krásného Dvora přes Kryry do Petrohradu.

Klub českých turistů používá takzvané pásové značení čtyř barev - červené, modré, zelené a žluté, namalované zpravidla na stromech, sloupech a jiných objektech. Jsou rozděleny - červená značka je určena pro dálkové nebo hřebenové trasy, modrá značí významnější trasy, zelená místní a žlutá krátké trasy, zkratky a spojovací cesty mezi ostatními značkami.

Turistické značky jsou chráněny přestupkovým zákonem. Pokud je někdo poškodí, dopouští se přestupku a může dostat pokutu.

Autor: Petr Kinšt

12.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ne úplně obyčejnou volební místnost mají ve Rvenicích na Postoloprtsku. Volí se tam v letní kuchyni v domku rodiny Klimendových.

Volí se také v obýváku nebo kuchyni. Celkem na 167 místech

Ilustrační foto.

Kam zajít o víkendu na fotbal

Kulturní tipy: Ples, koncerty, drakiáda i strašidelná procházka

Okres Louny - Na jaké kulturní či společenské akce se můžete vypravit v těchto dnech v regionu.

ANKETA: Zavedli byste v České republice euro?

Ústecký kraj, Lounsko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Chaty ve Smolnici vykrádal padesátiletý muž

Smolnice - Po zloději zůstala majitelům objektů škoda téměř třicet tisíc korun.

Někteří volební lídři zůstanou v kraji, další vyrazí do Prahy

Ústí nad Labem - Jedni zůstanou se svými voliči doma. Další kandidáti v sobotu odcestují po uzavření volebních místností do pražských partajních centrál. Všichni ale chtějí získat co nejvíc křesel v Poslanecké sněmovně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení