Tři týdny před tradiční Dočesnou v Žatci, která vždy symbolicky uzavírá letní prázdniny, proběhnou v sousedních Lounech další oblíbené velké městské slavnosti. Na programu jsou už o nadcházejícím víkendu, od pátku 11. do neděle 13. srpna. Název mají Letní lounské vábení a letos proběhnou už ve 14. ročníku.

Koncipovány jsou od svého počátku jako oslava města a krajiny v Českém středohoří a také řeky Ohře, na jejímž toku i nábřeží probíhá nemalá část programu. Slavnosti jsou pestré a obsahují kulturní, sportovní i další zábavné prvky.

Náměstí, řeka, výstaviště…

"Odehrávají se na mnoha místech ve městě. Hlavními centry dění stejně jako v minulých letech jsou náměstí, řeka Ohře v prostorách kolem mostu Veslařů a areál výstaviště," upřesnil Michal Ovšonka z lounské radnice, člen pořadatelského štábu Letního lounského vábení.

Program začíná v pátek odpoledne, na hlavní scéně na náměstí vystoupí například kapely The Tap Tap, v níž vystupují zdravotně postižení umělci, nebo také Stromboli s Michalem Pavlíčkem a Bárou Basikovou. Zájemci se mohou přijít podívat na jízdu na mokré skluzavce u letního cvičiště a večer po setmění proběhne u mostu Veslařů tradiční oslava řeky Ohře se scénickým programem na její hladině a prodejem lampionů pro děti.

Lampiony, ohňostroj, lucerny…

V sobotu se bohaté dění slavností rozjede hned od rána. Turisté a cyklisté se vydají na pochod a vyjížďku, milovníci volejbalu zahájí turnaj, na řece Ohři budou probíhat divácky atraktivní tradiční závody dračích lodí. Skluzavka u letního cvičiště bude rovněž celý den v provozu.

Kulturní program bude probíhat až od odpoledne, zato na čtyřech scénách: na náměstí vystoupí například kapely Red Hot Čili Pepa nebo Elán Forever, na výstavišti Pardálové, Průvan či Kamelot, ve Stromovce Coda, Motorband nebo Miloš Dodo Doležal. Čtvrtou scénou bude Tančírna první republiky v kulturním domě Zastávka, kde vystoupí tři hudební soubory. Na výstavišti bude k vidění ještě také výstava psů. Večer proběhne podobný program jako v pátek: lampionový průvod z náměstí směrem k řece Ohři. U ní bude připraven ohňostroj.

Neděle už je "odpočinkovým dnem", večer však budou k obloze vypuštěny nebeské lucerny z prostoru "Kamenný les" v lounském parku.

Vstup na slavnosti je bezplatný. Na všech místech jsou připraveny stánky s občerstvením i místa k posezení. Lounské vábení každý rok navštíví kolem dvaceti tisíc lidí.

Z PROGRAMU VÁBENÍ

The Tap Tap - vystoupí v pátek od 16.30 na hlavním náměstí
Stromboli - vystoupí v pátek od 22.30 na hlavním náměstí
Elán Forever - vystoupí v sobotu od 20 hodin na hlavním náměstí
Kamelot - vystoupí v sobotu od 22 hodin na výstavišti (amfiteátr)
Motorband - vystoupí v sobotu od 19.45 hodin ve Stromovce
Dračí lodě - hlavní závody začínají v sobotu od 12 hodin u veslařského klubu
Ohňostroj u řeky Ohře - v sobotu od 21.45 hodin u mostu Veslařů