Volba chybějícího devátého člena rady města a předsedy finančního a kontrolního výboru města byla jediným bodem pondělního mimořádného zasedání zastupitelstva města Loun. Nikoho se však zvolit nepodařilo. Volby proběhly stejně jako všechny předchozí pokusy.

Bez podpory ODS se neobešli

Na chybějícího radního navrhl S. Rybák Drahomíra Faixe, (oba KSČM) společným kandidátem ČSSD, Strany zdravého rozumu a Unie pro sport a zdraví byl MUDr. Bořek Zasadil. Bez podpory ODS, která má v zastupitelstvu 14 křesel, však ani jeden z navržených kandidátů nedostal potřebný počet hlasů.

Není ani předseda výboru

Stejně skončila i volba předsedy finančního a kontrolního výboru města. Za ODS navrhl Josef Klesal dosavadní předsedkyni Milenu Zikmundovou a Jaroslava Zívala (KSČM), který ovšem funkci odmítl. Opozice pak navrhla do čela finančního výboru Michaela Straku (SZR) a předsedou kontrolního výboru Zdeňka Suchana (KSČM). Nadpoloviční většinu (15) však nezískal ani jeden z navržených kandidátů. Změnu nepřineslo ani následné dohadovací řízení. „Snažíme se od řádných komunálních voleb o dohodu. Nechceme, aby politika města probíhala podle zásady čtrnáct proti zbytku zastupitelstva,“ uvedl po jednání zastupitelstva Radovan Šabata, zástupce opozičních stran.

Vadí mu, že z práce pro město se stalo politikum. Jak uvedl Bořek Zasadil (SZR) je 28letý M. Straka, který pracoval před rokem 2004 na UJEP Ústí nad Labem a přednášel i na univerzitě v Bolívii, pro zastupitele ODS nepřijatelný pro své mládí. „Předseda finančního výboru je funkce odborná, nikoliv politická, jak tvrdí ODS a měl by být hlavně schopen kontrolovat celou ekonomiku města,“ shodli se lídři opozice. „Přesto jsme navrhli ODS, aby si sama zvolila předsedu finančního výboru, ovšem v příhodnějším věku,“ uvedl Šabata. Politické subjekty se však opět nedohodly.