Jednání o budoucím politickém vedení města Loun se dostalo do další etapy. Tři ze stran uzavřely dohodu o spolupráci na další čtyři roky. Pokud se jim podaří získat ještě nejméně tři mandáty, mají šanci ovládnout zastupitelstvo.

V minulých dnech uzavřela dohodu ODS (7 křesel), s TOP 09 (3) a Koalicí pro Louny (2). Dohromady mají 12 hlasů. Vystupují společně pod názvem Lounská dvanáctka (LN 12). Zvolení zastupitelé za tyto strany se zavázali, že nepovedou koaliční jednání s KSČM. Na svou stranu by rádi získali Unii pro sport a zdraví, která má pět mandátů.

Vyjednávání s touto stranu ale nebude vůbec jednoduché. „Sportovci“ ve svém prohlášení volají po změně ve vedení města a nahlas říkají, že nechtějí podpořit do žádných funkcí ve vedení města současného starostu Jana Kernera z ODS.

Odmítli také kompromisní návrh L 12, který navrhoval na post starostky Alexandru Sukovou z TOP 09 a nově zřízené funkce dvou místostarostů místo dosavadního jednoho – a to pro Jana Kernera a Radovana Šabatu, který je lídrem Unie pro sport a zdraví.

Unii se nelíbí právě to, že by stoupl počet placených městských funkcionářů, a chtějí také dosáhnout, aby se na správě města podílely všechny strany zvolené do zastupitelstva, tedy i ČSSD a komunisté. Měly by mít místa v radě města.

Dohodnuto zatím podobně jako v Žatci není nic. V Lounech má zastupitelstvo 29 členů a pro odhlasování nového vedení města je tedy potřeba sehnat souhlasící skupinu o síle nejméně patnácti hlasů.

Volba proběhne za týden, v pondělí 8. listopadu. Ustavující jednání zastupitelstva bude přístupné veřejnosti.

V minulém volebním období se dlouho nedařilo zastupitelům nalézt shodu a obsadit poslední jedno místo v radě města. K dohodě došlo až po několika měsících.

Co si myslí lidé, které jsme oslovili přímo v ulicích Loun?

Sledujete politiku v Lounech? Kdo by měl být starostou?

Radek Fišer, stavební dělník:
Volit jsem byl a jsem pro změnu na radnici. Chce to nové tváře. Dokázal bych si na postu starosty představit i ženu.

Jitka Kržová, referentka:
Ano, sleduji. Město potřebuje změnu. Volila jsem sice jinou stranu, ale jako starostu bych nyní chtěla Bořka Zasadila.

Oldřich Pinda, důchodce:
Ano. Volit jsem byl. Spokojený nejsem, komunisté dostali moc hlasů. Měli se tam také dostat Severočeši. Starostu nevím.