Radnice v Lounech nechala některé městské vyhlášky přeložit do vietnamštiny. Zveřejní je na webu a zájemci se je budou moci vyzvednout v městském informačním středisku. Novinářům to řekla tajemnice města Renáta Čapková. Státní občanství Vietnamské socialistické republiky má podle sčítání lidu na Lounsku 339 osob, což je ale nejméně ze všech okresů v kraji.

Přeložené vyhlášky města se týkají doby nočního klidu, regulace hazardu a jeho propagace, užívání veřejného prostranství a pohybu psů. „Slibujeme si od toho, že na základě znalosti našich nejdůležitějších vyhlášek i oni budou dodržovat to, co ve městě Louny platí, a že tím přispějí ke zlepšení veřejného pořádku ve městě," řekla ČTK Čapková.

Krok pomůže k integraci do většinové společnosti

Iniciativu města uvítal Marcel Winter z Česko-vietnamské společnosti, který nemá informace o tom, že by jinde v Česku s překlady vyhlášek nějaká obec začala už dříve. „Překládat nařízení, informace, ale třeba i obchodní nabídky pro padesátitisícovou komunitu Vietnamců je velice přínosné, zejména pro jejich integraci do většinové společnosti," řekl ČTK. S překlady podle něj první začaly obchodní řetězce, zejména na Plzeňsku a Karlovarsku, kde je vietnamská menšina silná. „Česko-vietnamská společnost může městům, které by chtěly Louny následovat, zajistit kontakt na překladatele," dodal Winter.

Přestože jsou Vietnamci po Slovácích a Ukrajincích třetí nejpočetnější menšina v Česku, v jejich jazyce ani jazycích jiných menšin nevycházejí ani zákony či jiná nařízení. Zákon o Sbírce zákonů to totiž neukládá. Pokud chce cizinec zákonu porozumět, musí si ho nechat přeložit. Winter připomněl případ v Praze-Libuši, kde majitelé pronajali byty Vietnamcům, ale nikdo nepřeložil domovní ani požární řád a ostatní nájemníci téměř chtěli budovat domobranu. „Druhý den tam dorazila naše kolegyně, řády přeložila a bylo po problému," dodal.

Při posledním sčítání lidu se v Ústeckém kraji přihlásilo k vietnamské národnosti 4379 osob, ke státnímu občanství Vietnamské socialistické republiky 7096, což je více než o polovinu víc než v roce 2001. Nejvíc Vietnamců v roce 2010 žilo v okrese Děčín (1657), Teplice (1511) a Chomutov (1276), na Ústecku pak 1017, na Mostecku 875, na Litoměřicku 422 a na Lounsku 339.

Vanda Králová