Třicet nebo 27 zastupitelů? To je otázka, kterou budou řešit na příštím jednání lounští politici.
S návrhem na snížení počtu členů městského zastupitelstva přišla rada. Dá se předpokládat, že se strhne živá diskuse. Někteří zastupitelé s návrhem totiž nesouhlasí.
„Z průzkumu, který jsme si udělali, vyplývá, že město Louny má ve srovnání se srovnatelnými městy nejvíce zastupitelů. Proto jsem se rozhodli pro tento krok,“ uvedl starosta Loun Jan Kerner. Zároveň odmítl některá tvrzení, že tento krok poškodí menší strany.
Ne všichni zastupitelé jsou nadšeni. „S takto předloženým návrhem nesouhlasím, poškodí to menší strany,“ tvrdí Radovan Šabata (Unie pro sport a zdraví) . „V zastupitelstvu padl návrh na to, aby byl počet změněn na liché číslo. Zvýšení či snížení o jednoho zastupitele by bylo akceptovatelné,“ dodal.
Návrh se nelíbí ani dalším
Ruku pro návrh nezvedne ani zastupitel Stanislav Rybák (KSČM). „Hlasovat budu rozhodně proti. V současné době 30 členů zastupitelstva rozhoduje o osudu celého města, jehož počet občanů je k 1. lednu celkem 18 505. Každý z nás tedy v podstatě rozhoduje za 627 občanů. Považuji za neúnosné tento počet zvyšovat,“ odmítá snížení zastupitel Stanislav Rybák (KSČM). Podle jeho slov neobstojí ani argument „lichého počtu“, který má údajně zabránit patovému stavu.
„Co když bude jeden chybět nebo se zdrží hlasování? Pak stejně patová situace hrozí. Přesto mu lze trochu rozumět. Chápal bych, kdyby se rada snažila změnit počet členů zastupitelstva na lichý počet, ale pak buď na 29, ale spíše bych vítal 31,“ řekl Stanislav Rybák .
Na nespravedlnost vůči menším stranám poukázal také historik a politolog Michal Pehr, jenž je členem KDU–ČSL, strana nemá v zastupitelstvu zastoupení. „Považuji to za naprosto bezprecedentní krok, nemající v novodobých dějinách městské samosprávy obdoby, s prostým cílem poškodit menší strany a uskupení kandidující v komunálních volbách. Z pozorování komunální politiky jsem přesvědčen, že je spravedlivější a lepší model s větším počtem zastupitelů, který umožní, že je v zastupitelstvu větší počet zástupců jednotlivých stran a hnutí,“ uvedl.
O zvýhodňování velkých stran prý nejde
Zvýhodňování velkých politických stran odmítá vedoucí ekonomického odboru lounské radnice Romana Krameriusová. „Nesouhlasím s tím, že snížení počtu zastupitelů o tři může poškodit menší strany. To je nesmysl, který se dá snadno vyvrátit a stačí k tomu obyčejné počty,“ uvedla. K výpočtu rozdělení mandátů se používá d´Hondtova metoda. „Je jednoduchá a jak už to bývá, o to geniálnější. Alespoň mně se to zdá, protože jsem si zkoušela propočítat různé modely a taktizovat nemá smysl,“ sdělila.
Pokud se v Lounech zastupitelstvo podle ní nesníží na 15 členů a méně, nemusí se malé strany nebo uskupení obávat.
„Strana, která dosáhne alespoň pětiprocentního volebního výsledku, má „křeslo“ v zastupitelstvu prakticky zaručeno. Naopak i kdyby zastupitelstvo mělo 60 členů a politická strana nepřekročí hranici pět procent získaných hlasů, sedět tam nebude,“ vysvětlila Romana Krameriusová.
Pokud by došlo ke snížení počtu zastupitelů již před komunálními volbami v roce 2006, o mandáty na třech posledních místech by přišly strany ODS, ČSSD a KSČM. Termín letošních komunálních voleb ještě prezident Václav Klaus nestanovil, konat by se měly na podzim.
ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!