Žatec – Město Kadaň se rozhodlo, že vystoupí z Mikroregionu Nechranicko. Ten tvoří obce Březno, Chbany, Rokle, Libočany, Libědice, a města Kadaň a Žatec.
Vedení Kadaně tvrdí, že svazek stejně nevyvíjí činnost a členský příspěvek lze využít smysluplněji. „Smyslem svazku je především propagace území v okolí Nechranické přehrady jako rekreační oblasti. Tuto roli ale na výrazně profesionálnější úrovni plní i Destinační agentura Dolní Poohří, kterou Kadaň společně s městy Louny, Žatec a Ústeckým krajem založila," vysvětlil kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

Ušetřené peníze dáme do sportu, zní v Kadani

„Ušetřených 56 tisíc korun na ročním příspěvku investujeme ve prospěch našich občanů, nejspíš do podpory mládežnického sportu," doplnil Kulhánek. O vystoupení Kadaně by v prosinci měli jednat ještě zastupitelé.
Město Žatec o vystoupení z Mikroregionu Nechranicko zatím neuvažuje. „Je pravda, že některé aktivity spojené s cestovním ruchem Nechranicka reálně převzala Destinační agentura Dolní Poohří, přesto se mikroregion výrazně podílel například na provozování Doupovské dráhy, či úpravě projektu odkanalizování přehrady, které budeme projednávat na některé z příštích rad mikroregionu," sdělil Jan Novotný, místostarosta Žatce. „Na poslední radě mikroregionu jsme se dohodli na přípravě aktualizace našich snah na příští rok a roky další," dodal.

Města spolky nyní opouštějí

„Trend opuštění spolků obcí není v polední době u měst žádnou novinkou, namátkou mohu jmenovat vystoupení Litvínova z Euroregionu Krušnohoří, nebo Loun ze Severočeského sdružení obcí," sdělil Jan Novotný.
Roční příspěvek města Žatce Mikroregionu Nechranicko se pohybuje kolem 60 tisíc korun, v návrhu rozpočtu na rok 2014 je s touto sumou počítáno.
„Města, stejně tak i Žatec, musí zvážit, zda jim stojí za to „úspora" několika desítek tisíc korun, nebo se budou dál podílet na činnosti sdružení a podporovat tak třeba i menší obce, které nemají takové finanční i personální možnosti," uvedl Jan Novotný.