Ústecký kraj se před časem nepřipojil k projektu výměny fotbalových branek na hřištích, protože to prý to nebylo finančně výhodné.

Podle Aleny Tiché z krajského úřadu kraj nechává pravidelně opravovat hřiště sám, především však u budov středních škol. Po pádu nezajištěné tréninkové branky na fotbalovém hřišti v Lubenci zemřel v pondělí 3. září třináctiletý chlapec (Více čtěte zde).

Podobné neštěstí se stalo již několikrát, proto fotbalová asociace spustila projekt na výměnu nebezpečných branek. Žádala ale o finanční spoluúčast kraje. Ústecký kraj na to nepřistoupil. „Projekt Bezpečná branka byl pro Ústecký kraj finančně nevýhodný. Kraj má vlastní program na revitalizaci svých hřišť včetně zabezpečeného vybavení,“ uvedla Alena Tichá z Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Kraj podle ní nejčastěji opravuje venkovní hřiště u středních škol, kterých je kraj zřizovatelem. Ta jsou ale obvykle veřejnosti nepřístupná. „Ostatní hřiště jsou podporována v rámci dotačních programů, které kraj každoročně vypisuje. V případě, že jsou nefunkční branky v kompetenci obcí, nemá kraj možnost zasáhnout,“ dodala Tichá.

Jedna nová bezpečná branka, jejíž část je vyplněna pískem a neměla by se převrhnout, stojí 17 až 20 tisíc korun. Některé jiné kraje v ČR daly do projektu Bezpečná branka miliony korun, Ústecký kraj se však nezapojil. „Aktivně se zapojil Středočeský a Jihomoravský kraj, dál jednáme s kraji Olomouckým, Jihočeským a Pardubickým. Ústecký kraj neprojevil zájem a není ani v plánu jednání,“ řekl Radim Kovács z ČMFS.

Tragický případ z Lubence je přitom podle něj typickým neštěstím, jemuž včasná výměna branek mohla předejít. Na třináctiletého chlapce tam spadla přenosná branka a po ráně do hlavy zemřel. Policie případ stále vyšetřuje.

Tragické pády branek

2005 Opatov u Svitav, zemřel 19letý mladík
2006 Plzeň, 13letý hoch
2006 Blansko, 14letý kluk
2009 Okříšky u Třebíče, zahynul 13letý chlapec
2009 Jihlava, zemřela 6letá dívka
2011 Lubenec, zahynul 13letý chlapec