Deníku to potvrdila Kamila Zahálková z týmu komunikace ŘSD. „V současné době vybíráme zhotovitele, s výstavbou bychom chtěli začít v lednu 2025,“ sdělila. Předpokládaná hodnota zakázky je 490 milionů korun bez DPH.

V Česku je v současné době dvacítka středisek správy a údržby dálnic (SSÚD), které mají na starost více než tisíc kilometrů komunikací. Žádné ze středisek se ale nenachází na dálnici D6. Ta se řadí mezi nejrozestavěnější dálnice v Česku, mezi Prahou a Karlovými Vary se nyní buduje zhruba dvacet kilometrů na Rakovnicku, letos má přibýt 12 kilometrů na jihu Ústeckého kraje a v příštím roce se spustí výstavba dalších částí na Karlovarsku. V roce 2026, kdy se plánuje zprovoznění střediska u Lubence, by měla být D6 hotová mezi Prahou a Bošovem na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje, čtyři zbylé úseky na Karlovarsku mají být v té době rozestavěné. Dokončení celé D6 se plánuje v roce 2028.

V SSÚD u Lubence najde zaměstnání několik desítek lidí. Jejich úkolem budou během roku menší opravy a údržba vozovky dálnice, mostů, dopravních značek, sekání trávy, v zimním období odstraňování sněhu a náledí. Starat se budou také o dvě odpočívky – u Verušiček na Karlovarsku, jež vyroste na úseku D6 Bošov – Knínice a u Kolešova na Rakovnicku, která vzniká v rámci výstavby dálnice mezi Hořovičky a jesenickou křižovatkou. SSÚD Lubenec bude zajišťovat správu a údržbu dálnice v délce 63 kilometrů mezi Karlovými Vary a exitem Kněževes na silnici Žatec – Rakovník. V současné době je v Ústeckém kraji jediné SSÚD, a to u Řehlovic na D8.

Zdroj: Youtube

Středisko vyroste poblíž mimoúrovňové křižovatky Lubenec, v místě dnešního pole u silnice na Libyni. V areálu ŘSD nechá postavit několik budov, v té provozní umístí mimo jiné monitory, jež obsluze nabídnou záběry z kamer na dálnici. Počítá se se skladem soli a přístavbou pro parkování nakladače. Chybět nebudou garáže, jejich temperování umožní okamžitý výjezd techniky v zimě.

V areálu bude též oddělení Policie ČR, jež se postará o několik desítek kilometrů dálnice. „Během výkonu služby se policisté zaměří hlavně na dodržování rychlosti jízdy, přetíženost kamionů, dopravní nehody či spolupůsobení při zajišťování veřejného pořádku na silničním tělese,“ uvedl vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje Pavel Žíha.

Na dálničním oddělení budou policisté podle něj využívat špičkovou techniku. „K dispozici bude nejmodernější technika a vozidla. S blížícím se termínem zprovoznění nového úseku dálnice se bude počet systematizovaných míst pro dálniční oddělení dále navyšovat,“ dodal. Oddělení nyní působí v Karlových Varech, slouží u něj dvacítka policistů.

Mohlo by vás zajímat: Dálnice s výhledy na Doupov. Podívejte se, jak bude vypadat D6 za Lubencem

Zdroj: Deník/Petr Kinšt