„Koncem tohoto roku nebo hned začátkem roku 2024 plánujeme zahájit výběrové řízení na zhotovitele stavby. Zahájení stavby Střediska správy a údržby dálnice v Lubenci předpokládáme v září 2024 a zprovoznění o dva roky později,“ sdělila mluvčí ŘSD Dana Zikešová.

Středisko správy a údržby a oddělení policie u Lubence se mají starat a dohlížet na úseky dálnice Praha – Karlovy Vary na jihu Ústeckého, ale i v částech krajů Středočeského a Karlovarského. V roce 2026, kdy se plánuje zprovoznění střediska, by měla být D6 hotová mezi Prahou a Bošovem na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje, čtyři zbylé úseky na Karlovarsku mají být v té době podle současných termínů rozestavěné. Dokončení celé D6 se plánuje v roce 2028.

Dálniční oddělení Lubenec spadá pod Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje. „Na dálničním oddělení Lubenec je v současné době služebně zařazeno 15 policistů, kteří sídlí v zatím provizorních prostorech v Karlových Varech. Tito policisté vykonávají běžný výkon služby na území Karlovarského kraje. V případě potřeby vypomáhají na jednotlivých okresních dopravních inspektorátech, kde navíc získávají cenné zkušenosti od déle sloužících kolegů. Nabrané zkušenosti poté jistě zúročí právě na dálničním oddělení,“ sdělil mluvčí karlovarské policie Jakub Kopřiva.

Ilustrační foto
Nový jízdní řád přinese na Lounsku a Žatecku revoluci, propojí tarif čtyř krajů

Do otevření dálničního oddělení přímo v Lubenci se tak policisté seznámí se vším, co budou ke své práci potřebovat. „Během výkonu služby se zaměří hlavně na dodržování rychlosti jízdy, přetíženost kamionů, dopravní nehody či spolupůsobení při zajišťování veřejného pořádku na silničním tělese,“ uvedl vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje Pavel Žíha. Na dálničním oddělení budou policisté podle něj využívat špičkovou techniku. „K dispozici bude nejmodernější technika a vozidla. S blížícím se termínem zprovoznění nového úseku dálnice se bude počet systematizovaných míst pro dálniční oddělení dále navyšovat,“ dodal.

V okrese Louny vzniklo úplně první dálniční oddělení policie, Postoloprty, počátkem června roku 2019. Dohlíží na dálnici D7 Praha – Chomutov na Lounsku, Žatecku a Chomutovsku včetně navazujícího úseku silnice I/7 z Chomutova kolem Křímova přes Krušné hory do Německa. Od roku 2020 sídlí v průmyslové zóně Triangle u Žatce.

„Na tomto oddělení slouží celkem 37 policistů. Pro výkon služby je maximální naplněnost 39 policistů na oddělení,“ sdělil policejní mluvčí Kamil Marek. V budoucnu se oddělení zřejmě přestěhuje do Droužkovic u Chomutova, kde podobně jako u Lubence vyroste středisko správy a údržby dálnice s prostory pro policisty.

Mohlo by vás zajímat: V nové čtvrti v Žatci vyrostl první řadový dům. Víme, kolik bydlení stojí

Zdroj: Deník/Petr Kinšt