„Úložiště vyhořelého jaderného odpadu v obci nechceme. Ani žádné průzkumy. Zmizte z Lubence!“ Přivítání lubeneckých občanů připravené pro zástupce Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO), kteří do obce přijeli diskutovat o výběru vhodné lokality pro hlubinné úložiště, nebylo vůbec vřelé. Ba naopak, atmosféra byla v úterý večer velmi napjatá, bylo pořádně horko.

Zatímco v minulých letech a měsících se zdálo, že téma budoucího úložiště, zajímá jen několik zasvěcených a také proto Lubenec předběžně s průzkumy souhlasil, tentokrát, zdá se, se probudilo celé městečko. Dvě stě padesát lidí v zaplněném kulturním domě aplaudovalo každé větě zaměřené proti úložišti. Výpady proti SÚRAO a vedení obce byly někdy hodně ostré.

Ne průzkumům!

„Nechceme ani průzkumy, peníze si nechte. Bude to jako v té pohádce. Jenom dva prstíčky strčíme a hned zase půjdeme… Ale jak známo, už neodešli. Nevěříme, že pokud tady proběhnou průzkumy a jinde se vám je nepodaří uskutečnit, že odsud odejdete,“ rozčilovala se na zástupce SÚRAO Jana Michalcová, učitelka z lubenecké základní školy.

A nebyla sama. Zaplněný kulturní dům vedení obce a zástupce SÚRAO doslova griloval. „Jsme proti průzkumům, proti úložišti. Zastupitelstvo dalo souhlas účelově, proti přání lidí. Hlasovalo se už před debatou, v tichosti,“ zlobil se Petr Čechura, jeden z organizátorů petice proti úložišti a průzkumům.

Petici lidé hojně podepisovali i před diskuzí, aktuálně mají iniciátoři kolem 250 podpisů. Obec má zhruba 1500 obyvatel. Docílit chtějí změny postoje zastupitelstva.

Vedení obce totiž s průzkumy souhlasilo, i když s jasně danými podmínkami, které zatím SÚRAO nesplnilo a v brzké době určitě nesplní. Zastupitelé Lubence chtějí, aby mohly průzkumy proběhnout, aby souhlasily s pracemi i všechny ostatní dotčené lokality, kterých je v současnosti osm, navíc trvají na tom, že souhlas s průzkumy není souhlasem s úložištěm.

Změna postoje?

Rozhodnutí lubeneckého zastupitelstva se ale možná brzy změní, pod tlakem veřejnosti se chystá referendum. Starosta Bohumil Peterka omlouvá vedení obce, o tak velkém odporu se údajně nevědělo.

„Nevěděli jsme o takovém množství lidí, které je proti. Zatím pokaždé, když se podobná beseda pořádala, přišlo třicet stejných lidí, proti byli jednotlivci. Takřka nikdo neprotestoval. A podobných debat bylo za poslední léta několik. Zasedání zastupitelstva jsou také veřejná, a také, až na výjimky, nikdo neprotestoval. Lidé nás zvolili, proto jsme rozhodovali podle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Proto jsme s průzkumy souhlasili s tvrdými podmínkami. Také nás samozřejmě lákají finanční kompenzace, peníze na rozvoj obce by se hodily,“ komentuje aktuální dění v Lubenci starosta.

„Teď ale vidíme, že proti průzkumům a úložišti je řada lidí. Musíme ale zjistit objektivně kolik. Na debatě vykřikovali hlavně odpůrci, ale nemůžeme zase okamžitě říct, že se to všem nelíbí. Chceme proto uspořádat referendum, kde se budou moci vyjádřit všichni občané Lubence. Podle výsledku se rozhodneme, jak postupovat dále. Je tedy možné, že se postoj obce změní. Pokud zvítězí názor proti průzkumům, budeme ho respektovat a můžeme souhlas s průzkumy odvolat. I když ani v současné době průzkumy nehrozí, naše podmínky nejsou splněné,“ dodal starosta.

SÚRAO se snaží přesvědčit občany o bezpečnosti a nezbytnosti úložiště, ČTĚTE ZDE.