Přes dva roky stará lubenecká tragédie má soudní dohru. V říjnu 2011 spadla na tamním hřišti na třináctiletého chlapce branka a zabila ho. Rodina nyní požaduje odškodnění.

K Okresnímu soudu v Lounech podala žalobu za nemajetkovou újmu. Po obci a Tělovýchovné jednotě Spartak Lubenec chce téměř jeden milion korun. Rodina podala na každý subjekt celkem tři žaloby. Po obci požaduje dohromady 502 tisíc, po Spartaku 452 tisíc.

Jak se k soudní žalobě postavit, o tom už jednali i lubenečtí zastupitelé. „Měli jsme v zásadě tři možnosti. Buď s žalobou souhlasit a zaplatit. Druhá možnost byla pokusit se mimosoudně domluvit a třetí žalobu odmítnout. V zastupitelstvu jsme schválili třetí možnost. Policie při vyšetřování žádné zavinění nezjistila a viníka neurčila. Náš právník ujistil, že žaloba ve věci viny na obci nemá opodstatnění," uvedl Bohumil Peterka, starosta Lubence.

Viník nebyl určen

Místo, kde se neštěstí stalo, je v majetku obce. „Podle mého názoru obec za neštěstí nemohla. Tragédie se stala na tréninkové ploše vedle fotbalového hřiště, sportovní areál je volně přístupný veřejnosti," dodal starosta. Samotná nešťastná branka vlastníka nemá, vyrobena byla kdysi svépomocí. „Je fakt, že měla být zajištěná. Zamykala se, zajišťovala se, ale zajištění před tragédií někdo vytrhl," řekl starosta.

Žalobu tak v občanskoprávním sporu bude řešit lounský okresní soud. Ten by měl rozhodnout, zda je za tragédii někdo zodpovědný.

K tragédii došlo v pondělí 3. října 2011 kolem 18. hodiny v areálu Spartaku Lubenec. Na třináctiletého chlapce spadla kovová přenosná branka a udeřila ho do hlavy. Na místě zemřel. Branka nebyla zajištěna, chlapec se na ní měl údajně houpat. Policie viníka nenašla a případ odložila.