Už měsíc jsou dopravní policisté v Lubenci a okolí, na rušné silnici I/6 Praha - Karlovy Vary, několikrát týdně. Hlídkují, kontrolují, měří rychlost, na této silnici totiž nedávno došlo hned k několika tragickým nehodám. O zvýšeném dohledu se všeobecně ví, přesto nepoučitelní šoféři nohu z plynu nedávají. Za měsíc „nastřádali" policisté u Lubence tři stovky přestupků, většinou řidiče zastavují právě kvůli překročení rychlosti.

„Od konce července bylo na silnici I/6 u Lubence zjištěno celkem 296 přestupků. Nejčastěji se jednalo o překročení maximální povolené rychlosti mimo obec, těch evidujeme 197. Dále překročení rychlosti v obci, celkem pětadvacetkrát," shrnul měsíční statistiku Jiří Král, šéf lounských dopravních policistů.

Kromě rychlosti si šoféři od 28. července, od kdy zvýšený dohled nad I/6 probíhá, například sedmadvacetkrát nezapnuli pásy, dvanáctkrát telefonovali. Třikrát policisté evidují nebezpečný způsob jízdy, dvakrát byli šoféři pod vlivem alkoholu, čtyřikrát byl špatný technický stav aut.

Řidiči jsou nepoučitelní

Vysoká čísla přestupků jsou i přesto, že o dopravně bezpečnostní akci na Podbořansku se všeobecně ví. Informace o ní proběhla několikrát ve většině médií, policisté jsou v Lubenci a okolí k vidění několikrát týdně. „Z toho vyplývá, že někteří řidiči jsou nepoučitelní. Velmi často porušují předpisy i na takto přetížené komunikaci a i když tam jsou časté kontroly," pokračoval pro Deník Jiří Král.

Rychlostní rekordy se už sice v Lubenci a okolí, vzhledem k velmi hustému provozu a velkému přetížení silnice I/6, nekonají (před několika lety naměřili policisté v Lubenci rychlost 120 km/h), přesto zaznamenali policisté vysoká čísla na místech, kde by každý měl sundat nohu z plynu.

U školy přes 80

„Celkem často jezdí řidiči přímo v Lubenci u základní školy rychlostí přes osmdesát kilometrů v hodině. Dokonce i řidiči těžké nákladní dopravy," trápí velitele dopravních policistů.

Policie na Podbořansko na I/6 vyjížděla často i dříve, ke zvýšenému dohledu ji přimělo několik smrtelných nehod v nedávné době. Při jedné vjel nedávno řidič dodávky s ruskými turisty z ničeho nic do protisměru u Ležek u Lubence a střetl se čelně s kamionem. Tři lidé zemřeli, dva, včetně řidiče, byli těžce zraněni.

Připomeňte si: Policie zamířila na Lubenecko, kde se stávají tragické nehody

K další tragické nehodě pak došlo u Lubence v létě, řidič pravděpodobně usnul a přejel se svým autem také do protisměru, kde bohužel projíždělo další vozidlo. Po nehodě zemřela jedenáctiletá dcera šoféra, v protijedoucím vozidle pak dva dospělí, rodiče několika dětí.

Policisté proto vyrazili na Podbořansko hlavně z preventivních důvodů. Čím více hlídek totiž šoféři vidí, tím zpravidla jezdí opatrněji. Bojí se více než o život a zdraví o body a peníze. I když aktuální čísla z Lubence napovídají, že výjimek je hodně, dost řidičů je nepoučitelných.

Policisté posílili nad karlovarkou dohled

„Na silnici I/6 působíme dlouhodobě, i dříve jsme tam byli hodně často. Neustále na ni podle možností dohlížíme, preventivních hlídek by ale samozřejmě bylo potřeba více. Proto jsme se dohodli na spolupráci s krajskou skupinou a posílili jsme nad tímto úsekem dohled," pokračoval Jiří Král.

Odborníci, dopravní policisté i lidé z Lubence a okolí se shodují, že zabránit tragédiím by pomohla dostavba hodně přetížené silnice. Kdy k ní ale dojde, je zatím ve hvězdách.

„Zabránit tragédiím by jednoznačně pomohla dostavba silnic I/6 i I/7 Praha - Chomutov na rychlostní čtyřproudové silnice, která nás také extrémně trápí. Čtyři pruhy, směrové rozdělení komunikace svodidly, jedině to zabrání čelním střetům a fatálním následkům. Kde je směrové rozdělení se svodidly, tam je velmi málo smrtelných nehod," uzavírá Jiří Král.