Bývalá výletní restaurace Lužerady u Loun znovu ožívá. Budovy samoty procházejí postupnými rekonstrukcemi, proběhlo tam už několik veřejných akcí. Další, kterou její majitel plánuje, je Folkový večer. Připravuje se na sobotu 2. června, zahrají a zazpívají Jindra Kejak, Martin Maxa, František Nedvěd mladší a Skupina 4cenová. Začátek je v 17 hodin.

„Folkový večer chceme udělat na verandě, jejíž rekonstrukci jsme v původním stylu nedávno dokončili,“ sdělil Zdeněk Bačkora, majitel samoty v Lužeradech. „Chtěli bychom také opravit bývalou tančírnu, která je dnes v dezolátním stavu. A třeba pořádat nějaké akce i v ní. Je to ale otázka několika dalších let, opravy jsou náročné, vše si děláme prakticky svépomocí,“ dodal.

Zatím poslední akcí, která se v Lužeradech konala, byla počátkem dubna vycházka v rámci filmového festivalu Jeden svět. „Opravdu krásné místo, veliký zážitek z návštěvy. Držíme palce, ať se daří při renovaci verandy a ve zvelebování a oživování místa, které bylo kdysi oblíbenou destinací Louňanů. Rádi se zase někdy zastavíme,“ uvedla po procházce jedna z účastnic.

Prarodiče Zdeňka Bačkory koupili Lužerady v roce 1968, jeho strýc byl posledním, kdo v restauraci točil pivo. „Už dlouhou dobu jsem si říkal, že by bylo dobré bývalou letní restauraci obnovit. Vdechnout místu nový život,“ vysvětlil. Před pár lety se pustil do celkové obnovy.

Samota na břehu Ohře

Bývalá výletní restaurace Lužerady se nachází ve stejnojmenné lokalitě na levém břehu řeky Ohře, mezi Louny, Dobroměřicemi a Vršovicemi.
Historie samoty Lužerady sahá do 19. století, kdy tam Schwarzenbergové, tehdejší majitelé Cítolib a pozemků v této oblasti, postavili hájovnu. Ta byla kolem roku 1900 přeměněna na výletní restauraci.

Byla velmi oblíbená mezi obyvateli Loun. Lounské spolky a organizace tam v minulosti pořádaly výlety. Svá cvičení měli v Lužeradech hasiči, střelci, sokolové i studenti. Konaly se tam taneční zábavy. Několik desetiletí už je ale restaurace mimo provoz.

Místo z větší částí obklopené chmelnicemi je ale oblíbené i dnes. Kolem vede pět a půl kilometru dlouhý vycházkový okruh Lužerady se čtyřmi naučnými tabulemi, které informují o flóře, fauně a historii území, kudy vede. Okolní cesty využívají i cyklisté, občas po řece projedou vodáci.
„Kolem chodí lidé na procházky, jezdí na kole, občas se k nám i přes rozbité cesty dostanou maminky s kočárky. Chtěli bychom otevřít občerstvení, půjde o sezonní záležitost od května do září,“ sdělil Zdeněk Bačkora. Další lákadlem pro výletníky je půjčovna gumových člunů, se kterými se mohou svézt na řece Ohři.