Jako každé letovisko, tak i Doksy a s ním i Máchovo jezero, má svůj oficiální začátek sezony.

Tím bude slavnostní otevření jezera, které se odehraje před třináctou hodinou 8. května.

„Zahájení nebude na náměstí Republiky, protože průvod byl rok od roku řidší a řidší, ale začneme rovnou v centru dění, tedy na hlavní pláži v Doksech,“ upřesnila ředitelka Městského kulturního střediska v Doksech Renata Mauserová.

Otevření proběhne v duchu panovnického rodu Lucemburků. Jan Lucemburský byl otcem Karla IV., a ten zase pro změnu „otcem“ onoho půvabného jezera nesoucí název Máchovo. K tomu letos oslaví největší představitel romantismu u nás, Karel Hynek Mácha, 200 let od svého narození. Kdo jiný by tedy mohl být přítomný otevření než otec vlasti Karel IV. a básník K. H. Mácha, po němž nese nejen jezero, ale celý kraj, jméno.

Stojí zato také oprášit převleky a vklouznout do reje masek. A diváci je budou hodnotit. Renata Mauserová upřesňuje: „Kokardami, které vyrobí děti ze Základní umělecké školy Doksy, budou moci návštěvníci ozdobit masku, jež se jim nejvíce zalíbí. Tři masky s největším počtem kokard na kostýmu obdrží odměny.“ Po odemknutí jezera vypukne námořnický bál s Inkou Rybářovou, chybět nebude taneční škola Enliven Centre z České Lípy, kejklíři na chůdách a jednokolce. V zadní části hlavní pláže budou na děti čekat atrakce jako skákací hrad, trampolína i spousta soutěží. Během odpoledne vystoupí českolipské folk-rockové trio Mára a křoví. A protože má Máchovo jezero letos dost vody, budou se moci návštěvníci už od dopoledních hodin projíždět lodí.

(txm)