Emotivní příběh hollywoodské herečky Angeliny Jolie, která si kvůli velkému riziku rakoviny prsou letos nechala odstranit obě mléčné žlázy, inspiroval největší zdravotní pojišťovnu u nás ke spuštění preventivního programu. Ženy a dívky se zdarma mohly nechat zkontrolovat, z okresu Louny využilo nabídku 247 žen. Určitě by jich ale bylo mnohem více, kdyby mohly využít mamograf v Žatci a nemusely cestovat do Chomutova nebo Ústí.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) přišla s preventivními prohlídkami zdarma letos v květnu. „Z okresu Louny využilo nabídky preventivní prohlídky na mamografu dvě stě čtyřicet sedm našich klientek," uvedl Oldřich Tichý, tiskový mluvčí VZP, s tím, že pojišťovna za prohlídky v regionu zaplatila 97 tisíc korun. Běžně přitom mohou ženy na prohlídku na mamografu zdarma až po dosažení 45 let a jen jednou za dva roky. Od května do listopadu mohly přijít zdarma všechny ženy bez rozdílu věku.

V celém Ústeckém kraji do konce listopadu využilo nabídku 2 461 žen a dívek, pojišťovnu to stálo 1,1 milionu korun. Nejvíce žen z kraje šlo na prohlídku z litoměřického regionu (581). V celé ČR pak zamířilo za sedm měsíců na preventivní vyšetření téměř 27 tisíc žen.

Prevenci v Žatci pojišťovny neplatí

Zájem o preventivní program, který má pomoci v boji proti rakovině prsu u žen, mohl být v okrese Louny ale ještě větší. Zájemkyně z regionu totiž musely dojíždět kvůli prohlídce zdarma do Chomutova nebo Ústí, a to i přesto, že funkční mamograf je i v žatecké nemocnici. Pojišťovny ale nechtějí hradit preventivní péči na něm. Pracoviště v Žatci nesplňuje odborné požadavky pojišťoven.

Až do roku 2011 přitom v Žatci probíhaly i preventivní prohlídky, pak ale žádaly pojišťovny vyšší nároky. A když Žatec podmínky nesplnil, přestala pojišťovna prevenci platit. „Odborná společnost si určila před časem pro preventivní prohlídky pro nás nesplnitelné podmínky. Prevence byla soustředěna do větších center. Musí být například dva odborní pracovníci přímo na mamografu, přímo v nemocnici by muselo být onkologické oddělení, což u nás není a nebude. To je nesplnitelné," vyjmenoval některé podmínky pojišťoven Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice.

Přístroj ale v Žatci funguje, pojišťovny platí jen prohlídky nařízené lékařem, kontroly, které nemusí mamolog diagnostikovat ihned. Žatecký mamograf tak mohou použít jen ženy, které tam už odešle odborný lékař. Musí mít už nějaký nález nebo je vyšetření možné, když má lékař nějaké podezření či existuje riziko výskytu nádoru. Také tam mohou chodit ženy, které jdou na kontrolní vyšetření, například už po operaci.

Mamograf je v Žatci od roku 2008

Nový mamograf kupovala žatecká nemocnice v roce 2008, město tehdy půjčilo špitálu 1,8 milionu korun na jeho pořízení. Proč tedy, když už v Žatci přístroj je, ho nelze použít na prevenci? Je šance, že se v Žatci budou dělat znovu preventivní vyšetření? „V oblasti mamologie, abychom mohli dělat i prevenci, bychom rádi působili jako takový satelit nemocnice v Chomutově nebo Ústí, kde podmínky splňují, jako jakási pobočka. Zatím to sice nejde, ale chceme digitalizovat rentgeny a mamograf, snímek by poté mohl rovnou putovat například do Chomutova, na odborné pracoviště, kde by ho odborní lékaři přečetli a výsledek by přišel zase zpět. Pacientkám by to ušetřilo cesty do vzdálených měst. Uvidíme ale, zda nám toto pojišťovny do budoucna povolí," doufá ve zdárná jednání s pojišťovnami Čestmír Novák.

Zhoubné nádory prsu představují v současné době velkou hrozbu. V ČR se každý rok objeví kolem šesti tisíc nových případů, dva tisíce žen každý rok na toto onemocnění umírá. Díky včasné diagnóze na mamografu lze snížit úmrtnost až o 30 procent, pokud se podaří zachytit nádor v prvním stadiu, je šance na vyléčení dokonce až 90%.