Mazutová kotelna za obchodním centrem v žateckém Podměstí bude zlikvidována. Žatecká teplárenská, která ji využívala jako záložní zdroj, s jejím provozem už nepočítá. Odstraněna má být příští rok na jaře.

„Buď se pro objekty najde nějaké jiné využití, nebo se úplně zlikvidují. Rozhodnutí bude na vedení města,“ sdělila Alena Hlávková, ředitelka Žatecké teplárenské (ŽT).

Kotelna byla od samotného začátku provizorní. V roce 1964 byla postavena původně jako uhelná, v roce 1977 byla přestavěna na spalování těžkých topných olejů – mazutu. V kotelně je pět kotlů, každý s výkonem 2,9 MW. Dva byly ale dlouhodobě odstaveny. Tím, že ŽT v minulých dnech dokončila za 309 milionů korun rekonstrukci centrálního zásobování teplem, mazutovou kotelnu v Podměstí už nepotřebuje.

Používala se během léta na ohřev vody při odstávkách uhelné výtopny v Perči kvůli pravidelné údržbě. A také v tuhé zimě, kdy při nízkých venkovních teplotách doplňovala výkon uhelné kotelny v Perči.

S ohledem na stáří a technický stav výtopny ale bylo čím dál tím složitější provoz kotelny v Podměstí zajišťovat. Také ceny mazutu šly prudce nahoru, což se odrazilo v ekonomice jejího provozu. V neposlední řadě kouřem znečišťovala své okolí včetně sídliště, uprostřed kterého stojí.

Od letošního léta dodává lidem v Žatci teplo nový zdroj – kotelna s ORC jednotkou v areálu výtopny v Perči. Ta spaluje biomasu – odpad z těžby dřeva. Kromě tepla vyrábí také elektrickou energii.

Nynější uhelná kotelna v Perči z roku 1987 už tak slouží jako záložní a doplňkový zdroj. „Počítáme, že v zimě budeme používat podle potřeby buď menší, nebo větší kotel,“ sdělila Alena Hlávková, ředitelka ŽT.

Nový zdroj na biomasu v Perči má celkový výkon 10 MW, z čehož je 8 MW tepelný výkon. Uhelná kotelna v Perči má tři kotle – dva s výkonem 11,6 MW a jeden 5,5 MW.

Více o nové kotelně na biomasu si můžete přečíst ZDE.