Měcholupy musí vrátit státu přes čtyři miliony korun. Obci se při plynofikaci nepodařilo kvůli malému počtu přípojek splnit jednu z podmínek, ekologický efekt investice. Vrátit musí téměř polovinu z téměř devítimilionové dotace Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

Měcholupy zaváděly plyn spolu s Holedečí, investice vyšla na téměř 20 milionů korun. „Obec předložila potvrzení plynáren o napojení 64 odběratelů plynu, což je 22 procent oproti smlouvě. Skutečný ekologický přínos s přihlédnutím k výkonu původních zdrojů byl spočítán na 23 procent. Za nesplnění ekologické efektu byl tak obci vyměřen postih ve výši 50 procent z nároku na dotaci,“ uvedla Petra Kolínská z odboru komunikace SFŽP.

Problém je i v pozdním dokončení stavby

Podle ní nebyl navíc v případě Měcholup splněn o dva měsíce termín dokončení stavby a o dva měsíce termín uvedení do trvalého provozu. Za to byl obci vyměřen další postih. „Celkový postih je 5 000 320 korun z nároku na dotaci ve výši 9,616 milionu korun. Měcholupům tak byla definitivně přiznána dotace 4 615 680 korun. Z vyplacené zálohy ve výši 8 654 000 proto musí 4 038 320 korun obec vrátit,“ vypočetla.

Pro obec je to velká finanční rána. „ Je to pro nás skličující, velký finanční zásah do chodu obce. Budeme se snažit domluvit splátkový kalendář,“ sdělila Deníku Doris Černíková, starostka Měcholup. „Splátkový kalendář bude připraven právním úsekem SFŽP s ohledem na možnosti obce,“ sdělila Petra Kolínská.

V okrese Louny nejsou Měcholupy jedinou obcí, která musí peníze za plynofikaci vrátit. Obdobně postižené byly třeba Břvany a Krásný Dvůr. Kvůli zdražování plynu totiž řada obyvatel obcí napojení na něj odmítá a raději dál topí uhlím a dřevem. V ČR byly dotací na plynofikaci podpořeny stovky obcí, podmínky nesplnily desítky z nich.