Státní policie pravidelně měří s radarem na několika místech v okrese Louny. Jednou z častých lokalit je konec dálnice D7 ve směru od Chomutova na Prahu u Postoloprt. „Řidiči na konci dálnice D7 u Postoloprt často překračují v místě povolenou maximální rychlost 80 kilometrů v hodině. Není výjimkou, že tam policisté naměří auta, která jedou rychlostí 140 nebo 145 kilometrů v hodině,“ sdělila před časem policejní mluvčí Ilona Gazdošová.

Brzy po konci dálnice totiž následuje nepřehledná křižovatka, pro bezpečnost je proto důležité, aby řidiči řítící se po dálnici, sundali nohu z plynu. A pravidelné hlídky policie v místě je k tomu mají přimět.

S častým překročením maximální povolené rychlosti se státní policisté setkávají také na rovném úseku silnice I/27 Most – Plzeň ve Velichově u Žatce. „Při silnici se nachází autobusová zastávka a vozovku zde denně přechází větší množství lidí,“ vysvětlil důvod, proč v místě policisté často dohlížejí s radarem na provoz, jejich mluvčí Jakub Mareš. Nedávno tam zastavili 28letého řidiče, který jel obcí 107 kilometrů v hodině.

Řidič octavie překonal letošní „okresní rekord“. U Žatce jel obcí 107 km/h.
Řidič octavie překonal letošní „rekord“. U Žatce jel obcí 107 kilometrů v hodině

Ze stejného důvodu „měří“ policisté na téže silnici v Sýrovicích. I tam nejsou výjimkou auta jedoucí stovkou. Vedení Podbořan, pod které vesnice spadá, už došla s neukázněnými řidiči trpělivost. Letos se v místě objeví radar a podbořanská radnice začne od hříšníků vybírat pokuty. „Radar bude měřit rychlost v obou směrech,“ upozornil podbořanský starosta Radek Reindl.

Radnice nyní dokončuje výběrové řízení na dodavatele zařízení, jehož součástí bude kromě radarové jednotky na měření rychlosti aut také přehledová kamera pro vytvoření fotografie z místa přestupku, GPS jednotka zajišťující přesné časové razítko a detekční kamera, jež pořídí detailní snímek vozidla s registrační značkou.

Silnice I/27 Žatec - Most v Sýrovicích.
Pozor v Sýrovicích, objeví se tam radar. V Podbořanech řidiče zpomalí semafory

Státní policie s radarem je často „vidět“ také na krajích měst. Například v Žatci to je kromě zmíněného Velichova třeba na výjezdech ve směru na Holedeč nebo Kadaň, kde rovné úseky silnic lákají řidiče k rychlejší jízdě.

Právě kvůli tomu si před lety pořídil radar městys Cítoliby. Strážníci obecní policie měří na rovných úsecích Lounské, Zeměšské a Chlumčanské ulice. „Na základě smlouvy mezi obcemi naši strážníci měří také v Lenešicích, Líšťanech a Černčicích,“ připomněl cítolibský starosta Zdeněk Vaic.

Měření rychlosti aut v ulicích v režii města zavedli počátkem roku 2022 v Lounech. Loni zaznamenaly radary překročení maximální povolené padesátky v deseti tisících případech, radnice ročně na pokutách vybere miliony korun. Měří se střídavě ve čtyřech ulicích – 28. října, Husova, Vladimirská a Fügnerova.

Radar v lounských ulicích.
V Lounech se měří rychlost ve čtyřech ulicích, radnice koupí další radary

„Výběr lokalit je ovlivněn intenzitou a hustotou provozu,“ přiblížil mluvčí lounské radnice Marcel Mihalik. Město má v současné době dva radary, plánuje pořídit další dva. „Účelem zavedení radarového měření je zklidnění silničního provozu v oblastech se sídlištní zástavbou a v blízkosti školských zařízení, což svůj účel splnilo. Například v ulici 28. října v období loňského května až října došlo k poklesu oznámení překročení rychlosti o padesát procent, z 1842 na 878 případů,“ uvedl Marcel Mihalik. „Cílem tedy není výběr finančních prostředků do rozpočtu města, ale zvýšení bezpečnosti všech účastníků dopravy, včetně chodců. Výše vybraných pokut se pohybuje řádově v jednotkách milionů korun ročně,“ dodal.

„Jak se ukázalo, preventivní účinek je vysoký. Takže spokojenost, hlavní cíl to splnilo. Bydlím v Husově ulici, tam opatření zafungovalo, řidiči jezdí pomaleji,“ sdělil před časem starosta Milan Rychtařík. Není vyloučeno, že se v Lounech bude měřit i na dalších místech. Už delší dobu se hovoří například o ulici SNP.

Luxusní BMW se řítilo dálnicí D7 rychlostí 237 kilometrů v hodině.
237 kilometrů v hodině. Luxusní BMW se řítilo po D7, šofér přišel o řidičák

Od 1. ledna 2024 platí v Česku novela bodového systému, která má za úkol jej zjednodušit, více trestat recidivisty a naopak zvolnit tresty za banální přestupky. Rychlá jízda ale banálním přestupkem není. Při překročení rychlosti v obci do 10 kilometrů v hodině hrozí řidiči pouze pokuta. Pokud pojede rychleji, dostane také trestné body. Překročí-li rychlost o 40 a více kilometrů v hodině, hrozí navíc i zákaz řízení.

Pokuty za rychlost v obci

Překročení rychlosti o méně než 10 km/h
Pokuta na místě do 1 500 Kč
Pokuta ve správním řízení 2000 – 5000 Kč
Trestné body - neudělují se

Překročení rychlosti o 10 až 19 km/h
Pokuta na místě 1500 – 2000 Kč
Pokuta ve správním řízení 2000 – 5000 Kč
Trestné body - 
2 body

Překročení rychlosti o 20 až 39 km/h
Pokuta na místě 2500 – 3500 Kč
Pokuta ve správním řízení 4000 – 10 000 Kč
Trestné body - 4 body

Překročení rychlosti o 40 a více km/h
Pokuta na místě nelze vyřešit
Pokuta ve správním řízení 7000 – 25 000 Kč
Trestné body - 6 bodů a navíc i zákaz řízení od 6 do 18 měsíců

Mohlo by vás zajímat: Lepší skatepark a nové parkoviště. Prostor pod hradbami v Žatci se promění

Zdroj: Deník/Petr Kinšt