V Česku už několik let funguje radonový program, projekt koordinovaný Státním úřadem pro jadernou bezpečnost.

Program se zaměřuje na vyhledávání budov se zvýšenou úrovní přírodního ozáření v oblastech značného radonového rizika. V okrese Louny patří k rizikovým oblastem především okolí Lubence a Zbrašína.

Právě lidem z těchto míst je adresovaná nynější výzva Ústeckého kraje, aby si nechali změřit úroveň radonu ve svých domech. „Zájemci o měření radonu v budovách se mohou hlásit na Krajském úřadě Ústeckého kraje. Státní úřad pro jadernou bezpečnost zajišťuje pro zájemce v budovách postavených do 28. února 1991 v rizikových oblastech měření pomocí stopových detektorů, které se do objektu umisťují na jeden rok,“ uvedla Veronika Kindlová, tisková mluvčí Ústeckého kraje.

V rodinných domcích nebo bytech se měří vždy dvěma detektory, které se rozmístí v přízemí nebo obytném suterénu a prvním patře. Prostory ve vyšším než druhém patře se neměří.

Radon se do objektů může dostávat z podloží přes podlahu. Při dlouhodobém pobytu může vyvolat zdravotní problémy. Proto se v ohrožených lokalitách při výstavbě nových objektů pokládá silnější izolace.