Na setkání v Lounech přišly před pár dny tři desítky lidí. Ti viděli návrh rozpracované projektové dokumentace i oponentní posudek k ní. „Je pro nás moc důležité, aby místní komunita vzala skatepark za svůj, a město tak vynaložilo finanční prostředky účelně. Proto jsme k rozpracovanému projektu objednali oponenturu a svolali setkání. Těší mě, že dorazily zhruba tři desítky lidí hlavně z řad skejťáků a proti skateparku jako takovému nebyly zásadní připomínky,“ sdělil lounský starosta Pavel Janda.

Výstupy ze setkání se zabývala v pondělí komise investic a rozvoje města. „Podněty se do projektu zapracují. Dohodli jsme se také, že se zbourají staré betonové tribuny ve svahu a místo nich vznikne travnatá plocha s terasami k odpočinku,“ přiblížil předseda komise Michal Kučera.

Nový skatepark má v Lounech vyrůst v rámci třetí a závěrečné etapy revitalizace areálu letního cvičiště. Součástí bude nové multifunkční hřiště a venkovní posilovna, náklady se odhadují na osm milionů korun. „Bude složité v dnešní době, kdy příjmy města kvůli koronaviru klesají, tyto peníze v rozpočtu najít. Ale rádi bychom třetí etapu realizovali do roku 2022, aby se tím celý projekt revitalizace letního cvičiště dokončil. První dvě etapy byly velmi úspěšné, nový dětský areál i fotbalové hřiště jsou obrovsky navštěvované,“ sdělil Michal Kučera. 

Obchvat Lubence na Podbořansku, který se stane jedním z úseků dálnice D6 Praha – Karlovy Vary, se rýsuje v krajině.
OBRAZEM: Obchvat Lubence se už rýsuje, hotovo má být příští rok

V Žatci je skatepark z 90. let v Nákladní ulici pod hradbami. Město připravuje jeho rekonstrukci a při té příležitosti padl návrh využít prostor pro parkoviště, kterých je v blízkém centru nedostatek. A skatepark odstěhovat k řece. Záměr ale narazil na odpor skejťáků. „Současné umístění na hranici centra města a Podměstí je unikátní, zástavba bytových domů je dál, ale je ideálně dostupný. Pokud se skatepark přesune na okraj města, už tomu tak nebude. Byli bychom rádi, kdyby se prostor zachoval a nepřesouval se někam na periferii,“ řekl Daniel Nociar z občasného sdružení, jež pořádá v prostoru skateparku různé sportovní i kulturní akce.

Argumenty proti stěhování zazněly také při nedávném setkání veřejnosti na dané téma. Toho se zúčastnili i zástupci architektonického studia U/U, kteří se návrhy volnočasových prostorů zabývají. „Je škoda, když se tyto aktivity odsouvají z veřejného prostoru. Proto jsme si řekli, že to změníme. Třeba plácek v Žatci pod hradbami má vysokou kvalitu,“ uvedli mladí architekti.

Natáčení dokumentu o Volyňských Češích.
Uchovat vzpomínky. Volyňští Češi ze Žatecka a Podbořanska vyprávějí na kameru

Žatečtí zastupitelé se skateparkem zabývají už od loňského roku. Nemohou se totiž dohodnout, která varianta by byla nejlepší. Dalšími možnostmi jsou přesunout skatepark o pár desítek metrů dál nad Rákosníčkovo hřiště nebo jej nechat na stejném místě a posunout směrem k blízké základní škole parkoviště. „K tomuto rozhodnutí potřebujeme vědět, kolik by co stálo a zda je to vůbec realizovatelné třeba kvůli podloží na zvažovaných plochách,“ vysvětlil žatecký místostarosta Radim Laibl. Příslušné materiály mají připravit úředníci radnice, vedení města se jimi bude zabývat po prázdninách.