Slyšeli jste to taky? Mohla by tam vzniknout ubytovna… Města v okrese Louny v poslední době koupila, nebo naopak neprodala několik objektů právě kvůli obavám z byznysu s chudobou či jiného nechtěného podnikání. Radnice chtějí mít alespoň částečnou kontrolu, co v centrech měst bude. Nedávno dva domy neprodali v Žatci, nyní koupila dům na náměstí podbořanská radnice. Už má pro něj využití, do budoucna tam budou úřady a obchody.

Budovu bývalého finančního úřadu na podbořanském náměstí získalo město od státu za 3,8 milionu korun. Usilovalo o něj dlouhodobě. „Máme pro něj využití. Projde opravou, budeme žádat o dotace. Využijeme ho pro kanceláře, v přízemí mohou být také obchody. Další přidanou hodnotou je, že budova má ze zadní strany také poměrně velký pozemek, na kterém chceme zřídit parkoviště, které by mělo výrazně ulevit dopravě v centru města,“ informoval starosta Podbořan Radek Reindl. V budoucnu by se do budovy na náměstí mohlo přesunout několik úřadů.

Podle vedení radnice je cena za dům v centru příznivá. „Na městském úřadě máme několik dalších státních institucí v nájmu, potřebujeme další prostory. Výhledově by se tam některé úřady mohly přestěhovat. Také by tam mohly být různé poradenské činnosti a další věci,“ vyjmenoval Reindl.

Vedení města přiznává, že koupí chtělo také zabránit „nechtěným“ záměrům v centru města. „Víme, že byli i další zájemci a jejich záměry se nám moc nelíbily. Navíc, když máme pro budovu uplatnění, rozhodli jsme se ji koupit,“ dodal podbořanský starosta.

Strach z levných ubytoven

Nejčastěji se lidé bojí levných ubytoven. Právě kvůli obavám z jejich vzniku nedávno neprodala žatecká radnice dvě budovy v centru města ze svého majetku. Kuriózní na celé situaci ale bylo, že bývalou vojenskou věznici i Posádkový dům armády žatecká radnice několik let nabízela neúspěšně k prodeji, a když už se zájemci našli, nabídku stáhla.

V zastupitelstvu převážil názor, že je lepší mít stoprocentní kontrolu nad tím, co v někdejších vojenských objektech bude a neriskovat případný vznik ubytovny pro nepřizpůsobivé.

O oba domy měla zájem společnost Real Trust z Kadaně. O levných ubytovnách se v jejích záměrech nemluvilo, přesto zastupitelé prodeje nakonec odmítli. „Celkem důvody města chápeme. Sám jsem byl osm let zastupitel v Kadani a podobné prodeje jsme tam také řešili,“ sdělil vlastník společnosti Real Trust Jan Trubiroha.

Žatec vlastní několik dalších nevyužívaných objektů. Podle vedení města se snaží pro ně najít využití a získávat na jejich přeměnu dotace. Jedná se například o bývalý klášter, kde už bylo požádáno o dotaci, spodní část papíren, vilu v sousedství papíren, nově také část Dreherova pivovaru. Tam město jedná s investorem.

Také Postoloprty měly před časem obavu z toho, že tamní ubytovnu Meta koupí někdo, kdo tam zřídí levné bydlení. Město ji nakonec koupilo a ubytovnu tam provozuje samo, po částech objekt také opravuje.

Vedení radnic se shodují, že koupě domů není systémovým řešením problémů. Říkají, že se jednalo o řešení konkrétní situace. „Cesta to není. Město určitě nebude skupovat nemovitosti,“ řekl žatecký místostarosta Jaroslav Špička. „Není to řešení, město nebude ve velkém nakupovat domy, ale pro tento máme dobré využití,“ dodal podbořanský starosta Reindl.