Pět milionů korun městu Postoloprty a dva miliony pro každého z devíti obžalovaných zastupitelů. Dohromady 23 milionů korun. To požaduje vedení města po státu jako odškodné za soudní proces ohledně prodeje domu na Marxově náměstí, který se táhl tři roky. Letos v dubnu skončila zproštěním obžalovaných.

„Město Postoloprty žádá od státu omluvu a pět milionů korun za zásah do své pověsti. Devět zastupitelů bude žádat každý omluvu a dva miliony korun z titulu ochrany osobnosti. Tyto částky jsme projednali s naší advokátkou, vycházeli jsme ze starších judikátů a jiných trestních věcí,“ vysvětlil starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. „Částky jsou vysoké, chceme, aby se z našeho případu stal exemplární a precedentní příklad. Od počátku bylo obvinění nespravedlivé a vykonstruované, státní zástupkyně totálně selhala. Chceme, aby stát nesl zodpovědnost za svou zaměstnankyni,“ dodal starosta.

Podle jeho slov upřednostňuje mimosoudní vyrovnání. O odškodné město a zastupitelé požádají ministerstvo spravedlnosti a Nejvyšší státní zastupitelství dopisem. „Pokud k odškodnění nedojde, podáme žalobu,“ sdělil starosta.

Současní a bývalí zastupitelé Postoloprt u soudu v Chomutově
Soud zprostil zastupitele obžaloby kvůli prodeji domu v Postoloprtech

Postoloprty žádají po státu odškodnění jako první město v republice. Kauza postoloprtských zastupitelů se stala impulsem k založení Unie sebevědomé samosprávy, která si klade mimo jiné za cíl bránit nedůvodné kriminalizaci členů zastupitelstev obcí a měst.

Předsedkyní unie je advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která Postoloprty v kauze zastupuje. Podle ní obžaloba stavěla na právně absurdních hypotézách, domněnkách a nesprávném právním hodnocení. „Stát zcela selhal v odborné erudici státní zástupkyně, v odborné kvalitě znalce a konec konců i soud se věcí zpočátku až tak do hloubky nezabýval,“ uvedla Zwyrtek Hamplová.

Mizerný posudek

Okresní soud v Chomutově totiž nejprve zastupitele odsoudil trestním příkazem k pokutě. Když se proti rozsudku odvolali, nařídil hlavní líčení. A na jeho konci byli všichni zproštěni obžaloby.

Radnice v Postoloprtech
Město Postoloprty podá ústavní stížnost kvůli soudu se zastupiteli

Ta kladla zastupitelům za vinu, že svým rozhodnutím z roku 2015 o prodeji domu na Marxově náměstí způsobili městu škodu ve výši půl milionu korun. Obžaloba byla založená na posudku znalce, který cenu domu stanovil o půl milionu vyšší, než za kolik ho město prodalo. Revizní znalecký posudek, který si nechal vypracovat chomutovský soud, však vyvrátil, že by k nějaké finanční újmě město přišlo. „Posudek, který si nechala vypracovat policie, byl vypracován na základě nesprávné metody a došel k nesprávné ceně,“ řekl u soudu znalec Karel Mošna.

Desátým obžalovaným v kauze je současný poslanec Pavel Růžička. Po získání imunity ho Poslanecká sněmovna ke stíhání nevydala, takže bylo zastaveno. Dá se čekat, že obžaloby bude zproštěný i on.

Členové Evropské komise navštívili Ústecký kraj
Boj o evropské miliardy pro uhelné lokality startuje. Úředníci viděli kraj