V nabídce jsou budovy a necelé dva hektary pozemků v jejich blízkosti. „Kupní cena nemovitostí bude stanovena na základě znaleckého posudku. K žádosti o koupi je nutno doložit záměr budoucího využití objektu,“ uvedl Petr Jelínek z odboru místního hospodářství a majetku žatecké radnice.

„Upřednostňujeme, aby tam byla obnovena výroba piva. A aby se areál zachoval jako celek, aby se netříštil,“ vysvětlila žatecká starostka Zdeňka Hamousová.

Město zveřejnilo záměr prodeje areálu podruhé. „Poprvé nikdo oficiální nabídku nepodal, i když se nějací zájemci na podmínky dotazovali,“ sdělila starostka.

Zastupitelé schválili koupi budov a pozemků o rozloze téměř devíti hektarů do majetku města od společností Retropene a Žatecký pivovar loni v červnu. Kromě vlastního výrobního areálu tak město získalo i několik hektarů pozemků v jeho okolí.

Podle tehdejších slov starostky Zdeňky Hamousové o areál projevil zájem investor, který plánoval jeho rozsáhlou rekonstrukci. „Konkrétního klienta sama neznám, zastupuje ho investiční oddělení České spořitelny, se kterým jednáme,“ řekla tehdy. Tato jednání podle ní už ale v současné době neprobíhají.

Část nemovitostí je opuštěná, část využívají k různé podnikatelské činnosti firmy. Městu za to platí nájem. Areál si poměrně často pronajímají také filmaři. „Jeho provoz tak není pro město ztrátový,“ vysvětlila starostka.

Pokud se nepodaří areál prodat, bude město řešit, co s ním dál. Prvním krokem by bylo vypracování studie využitelnosti.

Podle znaleckého posudku z roku 2011 má celý areál i s okolními parcelami hodnotu zhruba 54 milionů korun. Většinu pozemků, které spolu s areálem loni koupilo, si město chce ponechat. Díky loňské změně územního plánu jsou určené na individuální a kolektivní bydlení, mezi areálem a Stroupečskou ulicí by mohly v budoucnu vyrůst nízkopodlažní bytové a rodinné domy. „Chceme si část pozemků ponechat pro budoucí rozvoj města. Pracovně lokalitě říkáme Dreher city. Potenciál v pozemcích je velký,“ připomněla starostka s tím, že se jedná o rozvojovou lokalitu, kterou bude město řešit roky.

Pivovar se u západního vlakového nádraží začal stavět v roce 1898. Po únoru 1948 výroba piva v zestátněném podniku skončila. V části budov se postavila konzervárna na zpracování ovoce, která fungovala pod názvem Fruta. Před 15 lety její provoz skončil.

Majestátní budovy areálu jsou postavené v neorenesančním stylu, zajímavost jim dodávají fasády z červených cihel a zdobné detaily z pískovce. Budovy jsou kulturními památkami a součástí žatecké nominace na seznam světového dědictví UNESCO.