Ve vzájemné obviňování ze lží a ve slovní přestřelku, kdo má či nemá pravomoc odvolat šéfa Městské policie v Lounech, se proměnilo pondělní jednání zastupitelstva města Loun.

Zdeněk Valeš, ředitel strážníků, je totiž trestně stíhán pro zneužití pravomoci úřední osoby. Trestní oznámení na něj podal na jaře místostarosta Loun Pavel Csonka (ČSSD), a to kvůli stornování uložené pokuty za 300 korun.

Druhým problémem, vytýkaným vedení městské policie, bylo údajné neoprávněné čerpání studijního volna zástupcem ředitele městské policie Radkem Příhodou. Ten následně řady městské policie sám opustil, ačkoli audit pochybení neprokázal.

Starosta Loun Jan Kerner (ODS) nadále stojí za šéfem strážníků, se kterým spolupracuje řadu let, a věří, že bude očištěn. Již dříve uvedl také to, že to je on, kdo má pravomoc Z. Valeše odvolat. Zatím to ale neudělá, je přesvědčen, že trestní stíhání bude zastaveno. Naopak zastupitel Jan Růžek (ČSSD) je přesvědčen, že pravomoc odvolat šéfa strážníků má zastupitelstvo města. Ohradil se také proti bagatelizování případu. „Veřejnost nezná některé skutečnosti. Místostarostovi byl odmítnut přístup k záznamu z udělení pokuty. Úřední záznam byl vytvořen až po provalení případu. Chodí za mnou strážníci, že došlo k vymazání původního záznamu a že byla vytvořena nahrávka nová,“ tvrdí tento zastupitel. Proti tomu se ohradil starosta Jan Kerner. „Je to lež. K žádnému záznamu ex post nedošlo. Nevěřím tomu, že se vyráběl dodatečný záznam,“ řekl Jan Kerner.

Zjitřené emoce a dohadování

Mezi ODS a ČSSD to na schůzi zastupitelstva pořádně zajiskřilo. Tyto dvě strany musí od komunálních voleb spolupracovat v radě města, ale mají mezi sebou mnoho problémů. Jedním z bodů, v němž se neshodnou, je právě otázka vedení městské policie. ČSSD, která má v devítičlenné radě města čtyři křesla, už před volbami avizovala, že současný velitel Zdeněk Valeš nemá její důvěru a bude usilovat o jeho výměnu. Naproti tomu ODS s ním nemá problémy a požaduje jeho setrvání ve funkci.

Před zastupitele předstoupil i sám Zdeněk Valeš. „Jsem přesvědčen, že jsem se žádného trestního činu nedopustil. Udělám vše proto, abych se očistil. ČSSD by měla přestat rozvracet městskou policii. Měli jste přijít přímo za mnou a mohli jsme všechny problémy řešit z očí do očí u jednoho stolu,“ prohlásil.

Kdo tady lže?

To, že u městských strážníků je situace velmi vypjatá svědčí i to, že na zastupitelstvu vystoupil strážník, který zmíněnou pokutu udělil. Odmítl tvrzení, že on pochybil. „Postupoval jsem v souladu se zákonem. Občanka nechala stát své vozidlo na zákazu stání delší dobu, proto jsme autu nasadili botičku. Po příchodu ke svému vozidlu odmítla zaplatit pokutu s tím, že chce mluvit s mým nadřízeným. Nakonec přece jen složenku podepsala. O tom, že jela pro nemocné dítě, se začalo mluvit až později. Po čtyřech měsících se z novin dozvím, že byla pokuta stornovaná,“ řekl přítomným mladý strážník. Na to okamžitě ostře zareagoval Zdeněk Valeš, který obvinil svého podřízeného ze lži. Ten jen kroutil hlavou. Napětí ve sboru ji citelné.