VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci v ulicích Podbořan? Zatím ne, možná později

Podbořany - Plán na zřízení městské policie v Podbořanech se zpožďuje. Radnice chce vyčkat, jak se v ulicích projeví noví státní policisté. Ty se zatím ale nedaří „nabrat". Části veřejnosti a zastupitelů se postup nelíbí, tvrdí, že strážníci už měli fungovat.

4.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Založit městskou policii hned, zřídit, ale až později, až bude jasné, jak se na poli bezpečnosti povede Policii ČR, která ale nemůže sehnat nové lidi, nebo vůbec strážníky nezřizovat? Dilema řeší v Podbořanech, ve městě, které jako jediné z větších sídel regionu městskou policii nemá. Vzrušená debata trvá několik let, na konci minulého roku už se zdálo, že strážníci rychle vzniknou, vážně se o tom mluvilo. Nyní se ale plán mění, zpožďuje se, vedení radnice chce ještě vyčkat, dát více času státní policii. Oponenti říkají, že strážníci budou mít jiné úkoly, že už měli fungovat.

„Chceme ještě s definitivním rozhodnutím, zda strážníky zřídit a pokud ano, tak jak velký sbor, vyčkat. Policie České republiky má totiž mít v Podbořanech nově navíc deset lidí, kteří mají pracovat ve městě, chceme vyhodnotit, jak se poté změní situace, když tu bude více státních policistů a podle toho rozhodnout," říká Radek Reindl, starosta Podbořan.

A kdy radnice řekne konečný verdikt? Na konci loňského roku se totiž zdálo, že strážníci budou už letos.

Milion korun je připravený

Na začátku roku to už ale určitě nebude, ani vznik v dalších měsících se nyní nezdá jako reálný, spíše později. Možná na konci roku nebo na začátku dalšího, jestli se pro tuto variantu radnice vůbec rozhodne. „Myslím, že ke konci letošního roku bychom mohli novou situaci vyhodnotit a rozhodnout. Peníze, konkrétně milion korun, na zahájení příprav pro spuštění strážníků máme v návrhu rozpočtu," pokračoval Reindl, který loni ke konci roku říkal, že strážníci pravděpodobně budou, otázka je ale kolik. Nyní je vedení města zdrženlivější, vidí několik problémů, které podle nich musí radnice vyřešit a zvážit, aby městská policie měla smysl.

Jeho slova se ale příliš nelíbí části veřejnosti, která strážníky chce, ostatně měla je ve volebním programu řada stran i hnutí. Oponují mu také někteří zastupitelé, dlouhodobí zastánci strážníků v Podbořanech. Podle nich by mohli řešit obtěžování, vandaly, pobudy, problémová místa, uniformy prý více odradí od nepravostí. „Byl bych rád, aby strážnici byli co nejdříve. Čekání podle mého nemá moc smysl, zvýšila by se tím bezpečnost ve městě. Můžeme zřídit malý, ale efektivní sbor, jsou města, kde to funguje. Policie České republiky má jiné úkoly, naši strážníci by mohli už řešit věci, které nestíhají a které nás trápí. Jsem pro, aby u nás začali strážníci pracovat co nejrychleji," myslí si zastupitel Petr Ráliš.

Státní policie má jiné povinnosti

Podobně se vyjádřil také zastupitel Leo Peterka. „Městskou policii bychom měli určitě co nejdříve zřídit. Nelíbí se mi, že to takto usnulo, že nejsou žádné termíny. Lidé strážníky chtějí, nemá smysl čekat, bezpečnostní situace ve městě není růžová a měli bychom to udělat brzy," oponuje vedení města. „A že práci strážníků zastanou státní policisté? Ti mají jinou práci, jiné priority, my chceme, aby městská policie řešila záležitosti místního pořádku, obtěžování, pobudy, problémová místa, na které státní nestačí," myslí si Peterka.

Vedení města je ale nyní opatrnější a upozorňuje na několik potíží. Jednou je finanční náročnost. Plnohodnotná policie by vyšla údajně až na sedm milionů, to už ve městě odmítli. I malý sbor o čtyřech až šesti lidech prý vyjde možná až na pět milionů korun ročně. Peníze by musely jít z investičního rozpočtu, město by tedy méně stavělo.

Stačí jen pár strážníků?

Upozorňují také na to, že ani strážníci vše nevyřeší, zvlášť, když půjde o malou policii. I v jiných městech, kde fungují, jsou krádeže, násilí, mají tam dále problémy s vandaly a podobně. Bude malá policie efektivní? Vedení podbořanské radnice poukazuje také na fakt, že ani státní policie nemůže sehnat kvalitní strážce zákona v regionu, podobný problém je přitom i v Žatci, tam také dlouhodobě, několik měsíců, nemohou doplnit strážníky, nemají dost vhodných zájemců. Obavy jsou z toho, zda by Podbořany sehnaly dobré strážníky.

„Opravdu počkejme, jak se situace změní, jestli se jí státní policii nepodaří zlepšit. Pak rozhodněme, zda strážníky ano nebo ne. Doufám, že deset nových lidí bude a myslím si, pokud se to podaří, že budou v ulicích vidět. Pokud by to tak bylo, myslím, že by to mohlo být lepší, než draze pořizovat strážníky. Ale uvidíme," pokračuje k tématu starosta Podbořan Radek Reindl.

„Myslím, že městskou policii nakonec zřídíme. Je ale otázka, jak velkou. Právě proto chceme počkat, zda Policie ČR splní slib, že bude mít o deset lidí navíc, chceme počkat, jak se vyvine situace ve městě a podle toho rozhodnout, jak velký sbor budeme mít," řekl také Karel Honzl, podbořanský místostarosta.

Spor trvá už delší dobu

Takže drazí a neefektivní, nebo naopak potřební i za cenu velkých výdajů? Strážníky nutně potřebujeme, budou dohlížet na pořádek ve městě, před školami, v noci v centru, na kritických místech v kritických časech, říkají jedni, nebo naopak zbytečné milionové výdaje, malý sbor nic nestihne, jedna hlídka se ve městě ztratí, velký, který by byl více účinný, je příliš drahý, oponují druzí. Vzrušená debata na toto téma už několik let probíhá v Podbořanech.

Posledních několik měsíců ale velmi intenzivně. Na podzim už se zdálo, že zřízení sboru nic nebrání. Na malém sboru, který by měl čtyři až šest pěších strážníků, a měl by se věnovat jen problémům bezpečnosti ve městě, se shodovala většina zastupitelů, i vedení města, říkalo se, že by mohl vzniknout brzy. Jenže situace se změnila, Policie ČR má mít nové lidi. Ale podaří se je získat? Zatím s tím mají policisté velké problémy a noví muži zákona v Podbořanech stále nejsou. Zda se je podaří získat a opravdu ve městě budou teprve uvidíme…

PČR má příliš velký "rajon"

V Podbořanech působí zhruba tři desítky policistů. Jenže mají na starosti velmi rozsáhlý prostor a hlídek je málo. Působí od Lubence, Kryr, Očihova, Petrohradu, Vroutku, Nepomyšle až po samotné Podbořany a okolí. Například v noci a o víkendech se rozhodně nedá říci, že policistů je na Podbořansku dost.

Debata přinášela v minulých letech a měsících názory z extrému do extrému. Jedni žádali plnohodnotnou policii, druzí říkali, že žádnou, že je zbytečná. Rozdělena byla a je i veřejnost. „Bezpečnost lidí musí být na prvním místě. Není to otázka peněz. Každá uniforma v ulicích navíc odradí od páchání nepravostí. Nechci se bát jít večer ven," myslí si třeba Petr Hnízdil.

A naopak. „Zbytečnost. Bude to minipolicie s jednou hlídkou. Ta bude někde něco dlouho řešit a stejně se nic nezmění. Budou chtít být vidět a místo důležitých problémů budou někde rozdávat pokuty, aby vykázali činnost," myslí si Iveta Mužíková, odpůrkyně strážníků. „Krádeže, ani výtržnosti a vandalství nezmizí, ani další problémy, podívejte se jinde," pokračuje.

Když přijde krize…

O zřízení městské policie se v Podbořanech začalo mluvit vždy, když se skokově zvýšila kriminalita, například, když přišla krize v roce 2008, nebo když mělo město problémy s ubytovnami, v roce 2010. Nebo přeloni v době voleb. Na větší bezpečnost lákala většina stran. Definitivní schválení musí provést zastupitelé. Je pravděpodobné, že se tématem budou zase brzy zabývat.

A jaký mají názor oponenti na problémy, které radnice nastínila? Peníze se prý najdou, omezení investic by prý nebylo tak tíživé. Myslí si také, že v dalších letech budou stát strážníci méně. Navíc ne vše je podle nich o penězích. Říkají, že další uniformy, které by byly vidět, zvýší bezpečnost ve městě. Věří, že sice malá, ale efektivní policie, s jasně danými úkoly, by udělala „dobrou službu". „Zvýšilo by se bezpečí ve městě. Budou dohlížet na pořádek, nejrůznější problémy, vandalství, obtěžování, budou na problémových místech. Strážníci právě tato místa a časy budou řešit, každý chodící policista v ulicích je dobrý, i jako prevence, když výtečníci uvidí uniformu, odradí je to," myslí si Petr Ráliš.

Úkoly pro strážníky jsou jasné

A že nebudou non stop, ale jen ve vybraných časech a v malém počtu? „Všichni víme, jaké časy nás trápí, navíc se budou hodiny nasazení měnit podle potřeby. Věřím, že dokážeme problémová místa a časy vytipovat," dodává Ráliš.

S tím souhlasí i vedení města. Opakuje, že definitivně, zda strážníci do ani či ne, se rozhodne v dalších měsících. „Pokud se rozhodneme, že strážníci budou, uvažujeme o úsporném modelu. Uvažujeme o čtyřech nebo šesti strážnících. Neměli by řešit žádnou velkou kriminalitu, velké krádeže, od toho máme státní policii, ale zaměřovat se výhradně na místní pořádek, vyhlášky, na to, aby se lidé ve městě cítili bezpečněji," uvedl už dříve Radek Reindl. „Měli by chodit v kritických hodinách na známá kritická místa, hlídat u škol, řešit různé povalování v centru a na sídlištích, klid ve večerních hodinách, prostě problémy, které otravují občany," doplnil místostarosta Karel Honzl.

Městská policie po Sametové revoluci v Podbořanech chvilku působila, před lety ale byla zrušena. Podbořany jsou nyní jediným z větších sídel okresu Louny, kde není. Městská policie působí v Žatci, Lounech i Postoloprtech­.

Autor: Hynek Dlouhý

4.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pavel Růžička

Nový poslanec Pavel Růžička čelí soudu. Budu souhlasit s vydáním, říká

Michal Kučera, krajský lídr TOP 09, volil v pátek po 16. hodině v Lounech v hlasovací místnosti v ZŠ Školní.

Poslanec Michal Kučera z Loun svůj mandát za TOP 09 neobhájil

FOTBAL: Slavoj Žatec znovu prohrál a klesá tabulkou

Žatec - Domácí fotbalisté dřeli a snažili se, ale hosté z Brné stoprocentně využili své smrtící brejky.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

Útok na grandslamy povede Tomáš Krupa. Karolína Plíšková má náhradu za Kotyzu

Louny - Rodačka z Loun oslovila kouče Báry Strýcové. Té se nelíbil způsob, jakým česká tenisová jednička trenéra získávala.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení