Mostecká policie ukončila prošetřování trestního oznámení na zástupce ředitele Městské policie Louny Radka Příhodu.

Trestní oznámení na něj podal místostarosta Pavel Csonka (ČSSD), který se domníval, že se dopustil podvodu, když v době, kdy měl čerpat studijní volno, se jako rozhodčí zúčastnil mezinárodních fotbalových zápasů. Kriminalista po více než dvou měsících rozhodl, že se přečinu podvodu nedopustil a věc odložil.

Vše o celé kauze čtěte
v souvisejících článcích vpravo!


Místostarosta v trestním oznámení uvedl, že ve třech termínech, kdy měl R. Příhoda čerpat studijní volno, se zúčastnil jako rozhodčí mezinárodních fotbalových utkání a měl tak svého zaměstnavatele uvést v omyl a způsobit škodu ve výši 5 tisíc korun.Ve skutečnosti se ale zúčastnil dvou zápasů, a to v Petrohradě a v Paříži. Policejní komisař konstatoval, že nedošlo ke spáchání přečinu podvod, jelikož čerpal studijní volno v souladu s kvalifikační dohodou, kterou měl uzavřenou s městem.

Ještě než došlo k ukončení šetření, Radek Příhoda řady městské policie opustil. Již také městu uhradil školné ve výši přes 300 tisíc korun, které radnice uhradila za jeho vzdělání. „Bohužel kauza vedla k odchodu dobrého policisty, který měl nakročeno stát se po odchodu Zdeňka Valeše do důchodu ředitelem městské policie,“ uvedl starosta města Jan Kerner (ODS).

Vyšetřování Z. Valeše pokračuje

Policisté nadále stíhají šéfa strážníků Zdeňka Valeše ze zneužití pravomoci úřední osoby, a to za to, že stornoval třísetkorunovou pokutu. Trestní oznámení podal také P. Csonka. „Zdeněk Valeš podal stížnost ke státnímu zástupci, uvidíme jak rozhodne,“ uvedl J. Kerner.Starosta od začátku stojí za vedením strážníků a nedomnívá se, že by spáchali trestný čin. Celou kauzu považuje za směšnou. Dal také jasně najevo, že do ukončení případu nebude ředitele z funkce odvolávat, což se ČSSD příliš nezamlouvá.

O stornování pokuty byl sepsán úřední záznam, nicméně Zdeněk Valeš přišel o část osobního příplatku za to, že celou věc nekonzultoval se starostou či vedoucí správního odboru.

Někteří zastupitelé považují celou kauzu za ostudnou pro město. „Vyzýváme místostarostu a další členy rady za ČSSD, aby se oběma pánům omluvili. To, že se zesměšnili oni sami, mi tolik nevadí, ale poškodili jak pověst vedení městské policie, tak i radnice,“ prohlásil Tomáš Chaloupek za Koalici pro Louny.

"Ještě jsem nedostal vyrozumění o ukončení šetření k podezření ve věci pana Příhody. Rozhodnutí policejního orgánu však musím respektovat. V každém případě trvám na tom, že pokud někdo studuje za peníze města a v době studia vykonává jinou výdělečnou činnost, tak je to minimálně v rozporu s dobrými mravy," reagoval na zprávu Pavel Csonka, lounský místostarosta. Dodal, že trestní oznámení podával v souladu se zákonem. "Plnil jsem svoji občanskou povinnost. Naopak Z. Valeš byl odstíhán a já ani nikdo z ČSSD nechceme po nikom nesmyslně žádné omluvy. Nechápu tedy, proč bychom se měli my jednomu nebo druhému omlouvat," uvedl místostarosta.