Velká změna čeká na podzim na cestující městskou hromadnou dopravou v Žatci. Stěhovat se bude nejfrekventovanější zastávka přímo v centru města. Desetiletí staví a odjíždějí autobusy ze zastávky v Nákladní ulici, nyní se terminál o dvě stě metrů přesune. Brzy, až se dokončí výstavba, budou autobusy zastavovat na novém nádraží.

„S touto variantou se počítalo od začátku, od doby, kdy bylo jasné, že se bude autobusové nádraží rekonstruovat. Zastávka v Nákladní ulici bude zrušena, autobusy budou nově odjíždět z nového terminálu, až bude dokončen," uvedl ke změnám Jiří Dobruský, vedoucí odboru dopravy na žatecké radnici.

Prostor pro parkoviště

Současná zastávka, na jejíž umístění jsou lidé dlouhá desetiletí zvyklí, je kousek od Kruhového náměstí u obchodu s potravinami v Nákladní ulici. Nyní by se tam mohlo rozšířit parkoviště. Nové stanoviště bude stejně blízko centra, jen směrem na druhou stranu, na autobusovém nádraží. To může být jedna z výhod, lidé budou moci využít zázemí nového terminálu.

Lidé oslovení Deníkem jsou většinou překvapeni. O změně zatím neslyšeli. Zastávka v Nákladní ulici je léta zažitá. Není ale slyšet výrazná kritika, lidé jsou rádi, že zastávka zůstane zhruba stejně daleko od centra města. Obavy jsou snad jen z orientace na novém autobusovém nádraží, aby lidé rychle našli svůj spoj MHD. 

„Uvidíme, jak se to osvědčí, jsem překvapená. Ta zastávka je tam opravdu dlouho, lidé jsou na ni hodně zvyklí. Neodmyslitelně tam patří. Nevýhodou by mohla být větší frekvence lidí a autobusů na nádraží, aby si lidé autobusy nepletli. Ale to je asi jen věc zvyku, určitě bude zastávka MHD dobře označena," myslí si o změně Petra Fedáková. Podobný názor má také Marie Lukášová. „Bude to nezvyklé. Zatím si to moc neumím představit, MHD tam jezdí léta. Ale časem si určitě zvykneme," řekla. „Proč ne, alespoň se využije zázemí autobusového nádraží a do centra města to je stejně daleko," říká Milan Záhoř.

Kritiku na plán na stěhování zastávky v centru města zatím žatecká radnice nezaznamenala, nyní přemístění jednoznačně schválili také zastupitelé.

Nejdříve na podzim

A od kdy začne MHD z nové zastávky na autobusovém nádraží jezdit? Nejdříve na podzim, kdy by měl být hotový zbrusu nový dopravní terminál v Žatci. Ten starý už byl v žalostném stavu a nevyhovující, na nový město získalo dotace z EU. Z celkem 38 milionů, které má nové nádraží stát, přijde z ROP Severozápad zhruba 80% nákladů, tedy přes třicet milionů. Zbytek doplatí město ze své pokladny.

Budou nejen nové povrchy a inženýrské sítě, upraveno ale také bude celé široké okolí včetně části hradeb. Řešeno je i odvodnění lokality, aby se při přívalových deštích ulevilo ulici Pod Střelnicí. Zachován bude kruhový vzhled nádraží, zázemí včetně toalet a čekárny bude v nové budově ve tvaru opevněné bašty. Zastávky a jejich okolí mají být zastřešené a také nově a moderně upravené.

Zastávka v Kovářské zmizí

Na rekonstrukci se aktuálně intenzivně pracuje. Akce začala v únoru, první autobusy by tam měly vjet na podzim. „Stavební práce mají být hotové do poloviny září, kolaudace musí proběhnout do konce září. Jsem přesvědčena, že se vše stihne. Nádraží otevřeme někdy na přelomu září a října," řekla starostka Žatce Zdeňka Hamousová. Poté by tam měly tedy zamířit i autobusy MHD a stará zastávka bude zrušena.

Městskou hromadnou dopravu v Žatci čeká brzy ještě jedna změna. Ta už ale nebude tak výrazná. Úplně zrušena bude zastávka v Kovářské ulici, která je minimálně využívaná, ale všechny autobusy tam musí zajíždět. Cestující se ale nemusejí obávat, nedaleko je jiná zastávka, která obslouží oba směry. Půjde o zastávku pod hřištěm národních házenkářů Šroubárny. „Také řidiči MHD hodnotí tuto plánovanou změnu kladně," dodal Jiří Dobruský.