Skupina uprchlíků z Afghánistánu zmateně bloudila ve středu 15. června na sídlišti v Krupce u Teplic. Cizinci si mysleli, že jsou v Německu, řekla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Migranti skončili v záchytném zařízení.

Pět mužů a jedna žena podle Poláčkové chodili po sídlišti Maršov. Nikdo z nich neměl doklady. „Cizince pak převzali policisté z cizinecké policie, kteří zjistili, že se jedná o státní příslušníky Afghánistánu, kteří nemají oprávnění k pobytu na území České republiky. Na místo je mělo přivézt blíže nespecifikované vozidlo. Domnívali se, že jsou ve Spolkové republice Německo, kam směřovali," řekla Šárka Poláčková.

Žádali o azyl v Maďarsku

Policisté zjistili, že všichni zadržení dříve požádali o azyl v Maďarsku, kam je policie na základě tzv. dublinského řízení předá. „Až do vyřízení potřebných náležitostí byli všichni umístěni v záchytných zařízeních pro cizince," dodala mluvčí.

Jedno z takových zařízení je i v okrese Louny - v Drahonicích u Lubence. Pro tyto účely začalo sloužit loni v říjnu. Ministerstvo vnitra ho využívá k umisťování cizinců - mužů bez rodin - kteří jsou zadrženi na území ČR bez platných dokladů nebo bez povolení k pobytu. Kapacitu má 240 osob a nyní v pátek tam bylo ubytováno 66 cizinců.

Od června 2015 do včerejška, pátku 17. června, tedy během jednoho roku, kdy začala sílit tzv. migrační vlna a uprchlická krize v Evropě a státy přijímaly různá řešení, zadrželi policisté podle údajů ministerstva vnitra na území ČR celkem 3553 cizinců bez dokladů či povolení k pobytu. To je přibližně deset těchto lidí denně.

Tereza Malecká (ČTK), Libor Želinský