V Žatci je mnoho aktivních seniorů, kteří rádi pomáhají jiným lidem a zapojují se do dění ve městě. Jedním z nich je šedesátiletý Milan Cafourek, který se před několika lety zapojil do dobrovolnické služby Levandule žatecké nemocnice.

Za svou obětavou nezištnou pomoc druhým získal čestné uznání poroty a cenu 10 tisíc korun v soutěži Nadace Charty 77 SenSen Senzační senior roku 2013. Vyhlášení vítězů prvního ročníku ceny Senior roku se konalo v sobotu v prostorách odsvěceného kostela Pražská křižovatka (kostel sv. Anny) v Praze.

Cenná pomoc

„Pan Cafourek již třetím rokem vytrvale navštěvuje pacienty oddělení následné péče v nemocnici v Žatci, nosí jim noviny, nákupy a pomáhá tak i těm, kteří jsou osamělí a nemá jim kdo přilepšit k nemocniční stravě. Za pěkného počasí vozí některé pacienty na vozíku ven do nemocničního parku, kam vodí pro potěšení pacientů i svou fenku Peggy. Je to člověk, který dlouhá léta působil v několika žateckých firmách, a tak se stává, že v nemocnici potkává bývalé kolegy a mají stále o čem si povídat," říká koordinátora žatecké Levandule Radka Hrádková.

Právě ona letos v listopadu nominovala pana Cafourka do soutěže Nadace Charty 77. „Pan Cafourek v soutěži dosáhl krásného třetího místa v nominační kategorii Nejlepší senior seniorka z celkového počtu 115 přihlášených! Tak aktivních dobrovolníků, jako on, není mnoho. Dali by se spočítat na prstech jedné ruky," sdělila Radka Hrádková. „Máme tu ještě další tři důchodce, kteří také pravidelně docházejí. Máme tu i studenty obchodní akademie a teď se přihlásili i studenti z gymnázia. Pan Cafourek je ale jediným oceněným seniorem v Žatci a jsem na něj náležité pyšná," dodala R. Hrádková.

Cílem ceny Senior roku 2013 je zdůraznit výjimečnost činů a práce seniorů, podpořit je v jejich aktivitách a posilovat jejich sebevědomí a sebedůvěru. Ocenění vítězů a prezentace jejich práce široké veřejnosti je šancí pro postupné rozbití stereotypů v nazírání na život seniorů. Dobrovolnictví je způsob, jak vyjádřit pomoc druhým a zůstat aktivní třeba i ve zralém věku, a to si zaslouží obdiv nás všech.

Alla Želinská