„Současný sociální systém pracuje jako mucholapka, snadno je zneužíván a demotivuje. To musíme změnit.“ S takovým prohlášením vstoupil do debaty o sociálních otázkách ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Žatec navštívil, stejně jako Martin Říman a Džamila Stehlíková, ve středu 21. května večer, v rámci výjezdního zasedání vlády v Ústeckém kraji.

Petr Nečas a ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková přijeli do Žatce na diskusi o palčivých sociálních otázkách. Té se účastnila převážně odborná veřejnost. „Chceme současný systém dávek přebudovat, aby nebyl jako mucholapka. Lidé musí být motivováni najít si práci, zároveň musíme pomoci těm, kteří to opravdu potřebují,“ řekl hned v úvodu Petr Nečas.

„Nesmíme ulehčovat situaci těm, kteří se jen vezou,“ pokračoval. „Zneužívána je hlavně nemocenská. Chceme více kontrolovat lékaře a případně je i postihovat,“ nastínil návrh zákona, který prý není jediným, který současná vláda připravuje.

Sociální dávky nejsou peníze na pití a do automatů

„Spíše bych si vzpomněl na těch pár, které měnit nechceme. Sociální systém se musí změnit,“ tvrdil Nečas. Připomněl také plán, kdy by nezaměstnaní museli odpracovat několik hodin měsíčně pro město, podle kvality práce by pak byli také vypláceni.

Jedním z dalších témat besedy bylo zavádění poukázek na jídlo místo hotovosti při vyplácení sociálních dávek. Žatecká radnice totiž plánuje takový systém zavést, podobně jako nedávno Litvínov. „Oceňuji odvahu města. Zneužívání se musí řešit, je to krok dobrým směrem. Peníze jsou určené na základní potřebu a ne na elektroniku, alkohol nebo do automatů,“ pochválila snahu vedení města Džamila Stehlíková. „Nesmíte se nechat odradit, určitě se ozvou kritické hlasy. Doufám, že se to Žatci povede, aby se od něj poté mohla učit i další města,“ pokračovala.

Souhlasil s ní i Petr Nečas. „Zatím nemáme konkrétní čísla, jak toto opatření pomáhá, ale určitě přináší pozitivní efekt. Už jen zmínka o zavedení systému působí jednoznačně motivačně,“ přidal se.

Říman pokáral Klause

Na besedu přijel do Žatce také ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Ten měl v plánu besedu s podnikateli. Během hodiny pak probral s hrstkou zájemců nové povinnosti podnikatelů, energetickou politiku státu a neodpustil si ani drobnou kritiku prezidenta Václava Klause. „Myslím si, že jeho odmítnutí antidiskriminačního zákona bylo sice statečné, ale úplně zbytečné. Hlasoval jsem pro přijetí a opět budu. Sice s tím nesouhlasím, ale je to nařízení Evropské unie a pokud ho nepřijmeme, hrozí nám vysoké sankce,“ pokáral s úsměvem hlavu státu.