Prázdniny jsou v plném proudu, ve školách na Lounsku to přesto hučí jako v úle. Horečně se tu pracuje. Někde se maluje a instaluje nový nábytek, jinde probíhají rozsáhlé rekonstrukce.

Pracuje se například v Základní škole Prokopa Holého v Lounech. V objektu plaveckého bazénu v polovině července začala rekonstrukce střechy. Kvůli jejímu havarijnímu stavu je bazén uzavřený od loňského listopadu, se znovuotevřením se počítá po více než roce v polovině letošního prosince. Školákům by tak měl opět sloužit po skončení vánočních prázdnin, tedy na začátku příštího roku.

„Stav nosné konstrukce a střechy tvořené plechy s betonovým krytem se v posledních letech výrazně zhoršil, což způsobila dlouholetá nefunkční vzduchotechnika a nefunkční odizolování střešního prostoru od prostoru bazénu. Poškození bylo nakonec tak výrazné, že už hrozil propad vrchního pláště zejména v zimních měsících,“ sdělila Blanka Sunkovská, vedoucí odboru majetku lounské radnice. Město dá za opravy 7,8 milionu korun bez DPH.

V objektu školního bazénu došlo ke stejným degradačním procesům jako u městské plavecké haly v Lounech. Její technický stav se ukázal natolik špatný, že padlo rozhodnutí o její demolici a výstavbě zcela nové. Ta by měla začít letos na podzim.

Velká investice, rekonstrukce tělocvičny, probíhá také v ZŠ náměstí 28. října v Žatci. Zatímco práce v lounské škole se rozeběhly před pár dny, v případě žatecké už pomalu končí. Začalo se totiž už loni. Na podzim a na jaře školáci k hodinám tělocviku využívali sportovní halu TJ Sever u řeky. Město za práce zaplatí 11,5 milionu korun.

Rekonstrukce tělocvičny už byla nutná. Pokud by k ní město nepřistoupilo, musela by se uzavřít. Nesplňovala totiž hygienické předpisy a potýkala se s vlhkostí. Součástí oprav je i výměna oken, izolace zdí, nové záchody a podlahy.

A také výstavba spojovacího krčku, chodby, díky které děti přejdou ze školy přímo do tělocvičny. Dosud musely přes dvůr, což znamenalo přezouvání a v zimě i oblékání navíc.

Velkou investici v základní škole chystalo na prázdniny také město Postoloprty. O rok se ale odsouvá. „Do výběrového řízení se nám nepřihlásila ani jedna firma. Termíny v něm byly dost našponované, firmy mají v současné době hodně zakázek. Výběrové řízení vyhlásíme znovu, termín na podání nabídek bude delší,“ sdělil starosta Zdeněk Pištora.

Druhý stupeň základní školy v Postoloprtech projde rozsáhlými úpravami. Budovy budou kompletně bezbariérové, zmodernizují se některé učebny. V plánu je obnova školního skleníku, upraví se také prostranství před školou.

Městu se na to podařilo získat vysokou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Projektované náklady jsou vyčíslené na 20 milionů korun, dotace by měla činit 18,5 milionu.

Práce měly původně začít letos během letních prázdnin, město se však dohodlo s poskytovatelem dotace, že se termín dokončení posune do prosince příštího roku. „Díky tomu můžeme hlavní část prací směřovat na letní prázdniny příštího roku. Chtěli bychom začít v květnu a vše mít hotové na začátku podzimu příštího roku,“ vypočetl starosta.