Silniční most mezi Louny a Blšany přes železniční trať je ve velmi špatném stavu. Na koleje a do jejich okolí z něj vypadávají kusy opuky a betonu, došlo to tak daleko, že je od středy 2. listopadu uzavřený pro auta. Informují o tom dopravní značky v místě i okolí, ve čtvrtek 3. listopadu ráno se u něj navíc mají objevit betonové zábrany. Most poblíž Blšanského vrchu bude zavřený minimálně celý příští rok.

„Po osazení betonových zábran nebude možné na most vjet autem. Zbude zhruba metrová mezera pro pěší a cyklisty, kteří na něj budou moci. Ale jen do doby připravované rekonstrukce,“ sdělil Rostislav Mareš, jenž pro vlastníka mostu, kterým je obec Blšany u Loun, zajišťuje administrativu s tím spojenou.

Uzavírku z důvodu velmi špatného stavu mostu a zajištění bezpečnosti provozu na železniční trati Kralupy nad Vltavou – Louny posvětil vyhláškou lounský silniční správní úřad, příslušná úprava provozu platí do konce příštího roku.

Uzavírka může trvat déle

Podle starostky Blšan u Loun Hany Lebduškové je ale možné, že se uzavírka protáhne. „Připravujeme projekt na rekonstrukci mostu, až bude hotový, požádáme o stavební povolení. Je pravděpodobné, že samotné práce na mostě začnou až v roce 2024,“ vysvětlila.

Obec chce na rekonstrukci mostu, která bude jednou z jejích největších investic posledních let, požádat o dotaci. „Nemám odhad ceny, ale je jasné, že půjde o náročnou rekonstrukci,“ dodala s tím, že po jejím dokončení se osobní auta na most vrátí. „S nákladní dopravou stejně jako doteď nepočítáme,“ řekla starostka.

Dálnice D6 u Lubence při otevření v únoru 2022
Další dvě části dálnice D6 se letos stavět nezačnou, ŘSD chybí povolení

Prohlídka mostu s účelovou komunikací ukázala před dvěma lety jeho špatný stav, který se od té doby ještě zhoršil. Nesměla na něj auta s váhou nad tři a půl tuny, podle místních se ale zákaz občas porušoval. Ti most a cestu kolem Pšaňáku, což je lidový výraz pro 293 metrů vysoký skalnatý vrch Blšanský chlum, využívali jako zkratku při cestě do Loun. A obyvatelé města zase k vycházkám a cestám na kole.

„Snad bude most opravený brzy, často po něm jezdím na kole do Blšan a dál směrem na Veltěže a Slavětín,“ řekl Evžen Rychnavský, který bydlí v lounském Zahradním městě, jež se nachází kousek od Blšan.

V současné době po železniční trati pod mostem osobní vlaky mezi Louny a Slaným nejezdí, v místě je výluka kvůli pracím na mostech přes budovaný úsek dálnice D7 u Chlumčan. Provoz má být obnoven v polovině listopadu.