Most přes řeku Ohři v Radonicích na Lounsku je kompletně uzavřený. Nesmějí ho přejít už ani pěší. Most z roku 1984 je konstruovaný podobně jako zřícená lávka v pražské Troji a panují obavy, aby nespadl. Ačkoliv letošní prohlídka mostu v Radonicích jeho havarijní stav přímo neprokázala, stavba ovšem rozhodně není v dobré kondici. Odborníci nechtějí riskovat, že se zřítí. Pro místní je uzavření lávky velkou komplikací. Most spojuje vesnici s chatovou osadou, na druhém břehu se také nachází řada pozemků místních obyvatel.

Už před pár lety se most v Radonicích uzavřel pro auta, jejich vjezdu brání betonové zátarasy. Nyní na něj nesmí ani pěší. Na obou koncích mostu se tento týden objevila páska s nápisem „zákaz vstupu“.

Na druhý břeh 

„Je to pro nás velký problém. Hodně to tady lidem ztěžuje život. Jakmile potřebujeme něco na druhé straně, musíme to zdlouhavě objíždět. Například dcera to měla do práce tři kilometry, teď to má třináct,“ řekl Ivo Šimůnek z Radonic.

Problémy mají zemědělci, kteří se potřebují dostat na pole na opačné straně řeky. Potíže přineslo uzavření mostu i lidem z chatové osady, například kvůli nákupům, ale i při cestě „na pivo“. Nejbližší mosty jsou v Počedělicích a Křesíně, což znamená objížďku 19, respektive 13 kilometrů. Lidé tak moc zákaz vstupu nerespektují, pěší se na něm občas objeví.

„Konstrukce mostu v Radonicích je obdobného typu jako u zřícené lávky v pražské Troji. Jeho stav byl kvalifikován jako velmi špatný,“ sdělil ředitel projekční firmy Pontex Václav Hnízdil. „Nelze vyloučit výskyt obdobných skrytých poruch jako u lávky v Praze. V současné době nelze proto zaručit bezpečnost pro jakýkoliv provoz,“ dodal. Jeho vysvětlení, proč je most zavřený, je vyvěšené přímo v Radonicích.

Vlastník mostu, městys Peruc, pod který Radonice spadají, dal na doporučení odborníků. „Chápeme to jako dočasné uzavření. Až se ukáže, proč spadla lávka v Praze, předpokládám, že se prověří, zda podobná věc hrozí i v Radonicích. Pokud ne, most by se mohl alespoň pro pěší otevřít,“ řekl místostarosta Peruce Jan Vnouček.

Most letos podle něj prohlédli odborníci. Jejich posouzení neukázalo, že by byl v havarijním stavu a hrozil jeho bezprostřední pád. „Vyplynuly z něj určitá doporučení oprav a úprav, které se mají udělat. Na základě toho jsme letos nechali natřít zrezivělé zábradlí na mostě a vyčistit spáry,“ vysvětlil místostarosta.

Most by mohl být úplně nový

Peruc plánuje celkovou rekonstrukci mostu v Radonicích už delší dobu. Bez ohledu na pád lávky v Praze chtěl nechat v příštím roce zadat vypracování projektové dokumentace. „Dá se předpokládat, že most se bude muset postavit prakticky celý nový. Náklady se odhadují na 40 milionů korun. A to je pro nás problém, tolik peněz nemáme. Bez dotace se do toho nebudeme moc pustit,“ popsal místostarosta.

Pád lávky v Praze by tak mohl podle jeho slov paradoxně pomoci k rekonstrukci mostu v Radonicích. „Když se o tom tolik mluví, mohl by se tento problém začít řešit. Určitě je takových mostů víc. Stát by mohl vypsat nějaký dotační titul podporující jejich rekonstrukce,“ přemítal Vnouček.