Před mosteckým Priorem žádají o almužnu už dva žebráci.

Obvykle tam klečí jen mladý muž o berlích. Jenže ve středu ráno mu konkurovala starší žebračka. Mladík jí očividně vadil. „Co tady děláš?“ zlobí se na něj.

Žebrák v modlitební poloze mlčí, ona pronásleduje chodce a chce peníze na chleba. Nic nedostává. „Běžte na pracák jako já,“ radí jí mladá žena. „Tam jsem už byla,“ huhňá žebračka.

Úřad práce dlouhodobě přiznává, že lidi z okraje společnosti je téměř nemožné zaměstnat. Od pondělka 31. května malou část z nich alespoň vzdělává a tahá ze dna. V Litvínově začal první kurz gramotnosti pro nezaměstnané, kteří špatně čtou, píší, mluví a nechápou smysl vět.

„Do kurzu nastoupilo dvanáct lidí,“ řekl Deníku ředitel úřadu Oldřich Malý. Negramotných bez práce je podle něj na Mostecku až tři sta. Asi tisíc dalších trpí funkční negramotností: nevědí, co čtou nebo píšou. Patří k nejchudší vrstvě a jsou zadlužení. I kvůli nim vznikl v Mostě první speciální obchod s potravinami s prošlou dobou minimální trvanlivosti. Jídlo, třeba čtyři roky prošlá sójová omáčka nebo luxusní čokoláda, je tam levnější až o 90 procent. K otevření prodejny přispěla právě vyšší míra chudoby na Mostecku.

„Byl to jeden z důvodů, proč jsme expandovali do severních Čech,“ řekla Deníku Hana Havriljaková, jednatelka pražské společnosti Levné potraviny. Věří, že uspěje i poblíž levných supermarketů. Je to legální byznys. Pokud firma neprodává potraviny s prošlým datem použitelnosti, na minimální trvanlivost upozorňuje a ručí za nezávadnost, nikdo na ni nemůže.

Je to jen na zákaznících

„Rozhodnutí, zda takovou potravinu koupit či nekoupit, je na spotřebiteli,“ řekla Martina Šmídová ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Připouští, že řadu lidí datum výroby potravin děsí.

„Jsem zaražená, co vše se dnes může prodávat. Aby záruční lhůta skončila před třemi lety, a přesto se potravina prodává, tak to snad ani není možné,“ kroutila hlavou jedna z mosteckých zákaznic.