Mohou policisté lhát? Řidič Jiří Kaňka z Litvínova se domnívá, že ano. Tvrdí, že mu neoprávněně udělili pokutu a dokonce mu odmítli půjčit tužku, aby napsal do protokolu pravdu. Tužku mu přivezl taxíkem známý.

Podle policie existuje kamerový záznam, který řidiče usvědčuje z přestupku. Kaňka to považuje za absurdní výmysl. Podivný případ vyvrcholí u přestupkové komise, kde by měla policie důkaz předložit. Řidič se konfrontace nebojí. Říká, že se stal obětí policejní šikany. „Autem jezdím už od osmnácti let, ale tohle se mi ještě nestalo. Že se takové věci dějí, jsem věděl jen z novin a televize,“ řekl Deníku.

Řidič uvedl, že ve středu 3. srpna kolem 11. hodiny projížděl v dodávce litvínovským Hamrem. Všiml si, že za ním jede vůz dopravní policie, která ho pak zastavila. Policisté mu sdělili, že dostává pokutu dva tisíce korun za to, že neměl za jízdy bezpečnostní pás. Řidič odmítl pokutu zaplatit. Trval na tom, že připoután byl. Poté prý hlídka začala být arogantní, zahájila důkladnou prohlídku stavu vozidla, až našla pár nedostatků. Podle řidiče vše trvalo asi 40 minut. Když si přečetl protokol, nechtěl ho podepsat ani poté, co mu řekli, že ho mají bez pásu natočeného na kameře. Žádal, aby policisté dopsali, že ho kontrolovali z vozu jedoucího za ním. Podle řidiče je nemožné, aby ho natočili zezadu. Doplnění protokolu policisté odmítli. Když chtěl k svému podpisu přidat své vyjádření, tužku mu nepůjčili. Nechal si ji přivézt. Když pak telefonoval vedení dopravní policie, aby si stěžoval, bylo mu sděleno, že vedoucí má dovolenou a že má zavolat v úterý.

Policie případ potvrdila. Hlídka v Hamru skutečně ve středu dopoledne zastavila řidiče a dlouho ho kontrolovala. Podle policie pás neměl. „Přestupkové jednání má policie zaznamenáno na kameře,“ tlumočila vyjádření mostecké policie její mluvčí Alena Bartošová. Podle ní důsledná prověrka, která zjistila, že řidiči chybí část povinného vybavení, nebyla šikanou, ale běžnou součástí policejní práce. Trapas s tužkou nekomentovala. „Kdokoliv si myslí, že se policisté chovají nevhodně, může podat stížnost. Vše bude prošetřeno,“ uvedla mluvčí. „Samozřejmě že jsem pás měl,“ uvedl řidič. Dodal, že v úterý zavolá vedení dopravní policie a navrhne osobní schůzku, aby mohl vylíčit svou verzi případu.