Když vypráví na lavičce v parku svůj příběh, snaží se potlačit hněv i pláč. Řekli jí, že ji nepotřebují. Že je nadbytečná. V šestatřiceti letech poznala, že byla pro magistrát pouhým číslem. Šéfové jí po 17 letech služby nebyli v kanceláři ani poděkovat. Na kobereček musela ona i ostatní propuštěné ženy.

Matka samoživitelka Blanka Drdová patří k nejzkušenějším úřednicím mosteckého magistrátu. Loni v květnu jí zahynula 14letá dcera Natálka sražená závodním autem, které vyletělo ze silnice. Blanka se tehdy zhroutila a několik měsíců byla na marodní v péči psychologa a psychiatra. Vzchopila se a smysl života našla v práci a 12letém synovi. Jenže 19. srpna dostala výpověď. „Poslední rok byl pro mě dost těžký. Sotva jsem se postavila na nohy, přišlo tohle,“ říká.

Podle ní úřad ignoroval její vysoké pracovní nasazení a kvůli marodění ji měl za nespolehlivého flákače, který má psychické problémy. „Cítím to jako křivdu. Pracuji bezchybně na sto procent. Umím řešit všechny konflikty, všechny problémové klienty. Ve svém oboru se fakt považuji za absolutního profíka. Práce s lidmi mě strašně baví a naplňuje,“ tvrdí.

V květnu, v den výročí úmrtí její dcery, televize ukázala milionům diváků video, jak auto zabíjí Natálku. „Večer jsem si pustila zprávy a viděla ten zpomalený záběr… Podruhé se mi zhroutil svět. Nikdo po mně tehdy nemohl chtít, abych se ráno zvedla a šla do práce. To, co prožívám, si nikdo neumí představit,“ dodává.

Když radnice chtěla natočit na web instruktážní video o vyřizování dokladů pro občany, Blanka to zařídila. Když radnice chtěla, aby vyřizování pasů probíhalo rychleji, Blanka navrhla používat při focení dětí hračky a bonbóny, aby se zklidnily.

„Nikdo s námi neřešil propouštění, ani jména. Vedoucí odboru se tvářil jakoby nic a když jsme po výpovědi chtěli od něj vysvětlení, řekl, že nemá čas.“

„Říkalo se, že proběhne personální audit a že se bude vyhazovat, ale my si mysleli, že to nebude tak rozsáhlé, že propustí jen jednoho dva lidi. Že jich bude víc, jsme se dozvěděli počátkem srpna, dva týdny před propouštěním.“


Úřadu vše nahradila v létě, kdy neměla dovolenou a pracovala za ostatní. Byla na sebe hrdá, že ustála i setkávání s dívkami ve věku její dcery, které si chodily pro doklady. „Chtěla jsem vydělat peníze na uživení rodiny, žít dál, a pak, v době, kdy jsem si myslela, že vše funguje, přišla další rána, řekli nám, přijďte si pro výpověď.“ Teď se bojí, že udělá chybu a propustí ji za nějaký prohřešek bez odstupného.

Občanky a pasy pro Mostečany dělá v sehraném týmu od 90. let. Z jedenácti úřednic jich v říjnu musí odejít pět. Například i žena, která se v srpnu vrátila do práce z mateřské (dojíždí z Ústí). Další propuštěná žije sama s dospělým mentálně postiženým synem. „Jestli zůstanou bez práce, budou ve stejné situaci jako já,“ říká Blanka. Nikdy nebyla nezaměstnaná. Pokud nenajde práci, bude několik měsíců žít z odstupného, sociální dávky nedostane. Navíc musí platit půjčku na byt. „Je to zoufalá situace, když vidím, kolik je nezaměstnaných a když můj životopis bude mít jen jednu řádku: je mi 36 let a po maturitě jsem byla úřednicí.“ Nechce skončit ve čtyřiceti za barem. „Nemůžu si ale vybírat,“ povzdechne si.

Předání výpovědi bylo prý strohé. Zasedačka, vedoucí úředníci, personalista, papíry, neosobní atmosféra. „Chodili jsme tam ve skupinkách jak na popravu. Sdělili nám, že jsme z důvodu nadbytečnosti propuštěné, že máme nárok na nějaké volno, že nám personalista řekne další věci, že si máme uspořádat agendu, abychom ji předali tomu, kdo zůstává. Přišlo mi to takové panovačné. Nikdo nám za práci nepoděkoval. Když jsem chtěla znát důvody rozhodnutí, odpověď zněla: nešlo o lidi, ale o čísla. Vedoucí odboru se později tvářil jakoby nic a když jsme chtěli vysvětlení od něj, řekl, že nemá čas.“

Plnili jen nařízení radních

Podle tajemnice Jaroslavy Boudové magistrát nepostupoval nelidsky. Plnil jen nařízení městské rady: provést změnu organizační struktury a snížit počet míst. Podle radních, kteří hledají úspory, vnitřní audit naznačil, že úřad nepracuje efektivně a hospodárně a může postrádat až 50 lidí. O konkrétní jména a o to, zda jsou mezi nimi třeba samoživitelky, prý nešlo. Magistrát si nechal lidi, kteří mu nejvíc vyhovovali. Pro ty, které propustil, udělal údajně maximum. Dopisem jim sdělil, na co mají nárok, vyplatí jim odstupné a těm, co si najdou práci před uplynutím výpovědní lhůty, nebude bránit v okamžitém nástupu do nového zaměstnání. Tři propuštění už pracují jinde.

Podle Boudové nebylo rozhodování jednoduché a dlouho se přemýšlelo o tom, jak se lidem výpovědi oznámí. „Ztráta zaměstnání je pro každého nepříjemná věc, nikomu by se to nelíbilo,“ řekla Deníku. Podle ní poděkování určitě zaznělo, větší se prý teprve chystá. Připustila, že výpověď dostala i řada zkušených lidí. Upřednostnila se však výkonnost.

„Organizační změna je v souladu se zákoníkem práce,“ řekl Deníku zástupce magistrátních odborů, který si nepřál uvést své jméno, protože médiím nevěří a nepovažuje za nutné cokoliv veřejnosti sdělovat. Případ Blanky Drdové, o kterém jako první informovaly noviny Blesk, nechtěl komentovat. Deník se tak nedozvěděl, zda odbory bojovaly za propuštěné zaměstnance a zda se snažily radním i magistrátu navrhovat jiná, alternativní řešení, aby změna tak tvrdě nedolehla na rodiny, kterým hrozí kvůli nezaměstnanosti sociální vyloučení. Odbory ve velkých podnicích obvykle matky samoživitelky tvrdě hájí.

Mostecká radnice velkým podnikem je, má 360 zaměstnanců a hospodaří s více než miliardou korun.

Blanka se obává se, že propouštění pocítí občané v delších frontách. Například příští rok končí přípisy dětí v pasech, takže návaly budou větší. „Zůstávají také zkušené kolegyně, ale ostatní velké zkušenosti nemají. Oni se vše samozřejmě naučí, získají praxi, ale nějakou dobu to bude trvat,“ tvrdí Blanka.