Motorkářský festival s názvem Rack reyd, který pořádá rakovnický klub Astacus, se pro letošní ročník znovu odstěhuje do Žerotína v okrese Louny. Důvodem je spor dvou stran, pořadatele srazu motorkářů a provozovatele koupaliště v Rakovníku, o částku za nájemné.

„Pětačtyřicet tisíc korun za nájemné Tyršova koupaliště již považuji za vydírání,“ uvedl Jaromír Tupý z klubu Astacus pro Deník. Podle něj jsou částky příliš vysoké. Například za jednu chatku žádá šéf koupaliště tisíc korun, ačkoli normálně je její cena čtyři stovky na den.

Miroslav Polcar, provozovatel koupaliště, se však brání. Ceny podle něj vycházejí z ceníku, který je součástí provozovatelské smlouvy. „Podle ceníku stojí nájemné Tyršova koupaliště na den patnáct tisíc korun plus existuje možnost zvýšit či snížit nájemné podle typu akce a uvážení provozovatele. Motorkářům jsem dal standardní cenu, tedy patnáct tisíc korun za den, což je za tři dny 45 tisíc korun. Nejsou na tom tak špatně, abych jim musel dávat slevu, navíc dostali od města grant,“ tvrdí Polcar.

Jaromír Tupý za Astacus pak řekl, že se sraz motorkářů vrátí do míst, kde jsou vítáni. „Vracíme se tedy zpět do Žerotína. Neměli jsme nic dojednáno dopředu, řekli nám, že až se budeme chtít vrátit, ať se ozveme. Vše je již dojednané,“ sdělil Jaromír Tupý. „Byl jsem mezi zastupiteli, kteří v minulém roce podpořili návrat motorkářského Rack reydu do Rakovníka na Tyršovo koupaliště a loňskou akci považuji za velmi vydařenou. Je mi velmi líto, že tato akce v Rakovníku letos nebude. Snad se motorkářům vydaří jejich sraz v Žerotíně,“ uvedl rakovnický zastupitel Miroslav Koloc.

Klub motorkářů v Rakovníků Astacus (což je botanický název pro raka, od nějž je odvozen i název města) byl založen před patnácti lety. Ve městě provozuje i vlastní bar, pořádá koncerty, přehlídky, různé sportovní akce.

Sraz motorkářů se bude ve svém šestnáctém ročníku konat na začátku srpna v chatovém táboře u rybníka v Žerotíně. „Se vztyčenou hlavou a s hrdostí s touto akcí z Rakovníka odcházíme. V Žerotíně panuje jiný přístup - hned při příjezdu do malé obce nás vítá transparent a mísa buchet,“ píší s nadsázkou motorkáři z Rakovníka na svých klubových webových stránkách.