Pitva novorozence, kterého našel mrtvého v neděli 8. prosince ráno v podbořanské ulici Kpt. Nálepky mladík, který prohrabával popelnice, potvrdila, že dítě zemřelo na podchlazení.

Policie obvinila z vraždy dítěte dvaatřicetiletou ženu, kterou zadrželi ve stejný den, kdy došlo k hrůznému nálezu. Hrozí jí výjimečný trest, o vazbě se rozhodne dnes. Kriminalisté potvrdili, že se dítě narodilo živé a zdravé a že zatčená žena je z okresu Louny. „Příčinou smrti bylo podchlazení organismu," řekla po pitvě vyšetřovatelka Miroslava Limberková.

Dítě bylo v tašce

Mrtvé novorozeně bylo v popelnici nalezeno v tašce. Podle neoficiálních informací je žena přímo z Podbořan a údajně má i další děti. Tyto informace nechtěla policie kvůli pokračujícímu vyšetření zatím komentovat, neřekla ani to, zda žena odhodila dítě do kontejneru ještě živé nebo už mrtvé.

Policie zatím nechce ani říct, jak ženu vypátrala. Vyšetřování pokračuje. Proslýchá se ale, že někdo měl v noci vidět osobu, která něco dávala do popelnic. Také je možné, že se policii přihlásil někdo z okolí ženy. Nedaleko je ale i náměstí, kde jsou kamery, je tedy možné, že žena byla natočena.

Policie pracovala rychle

Policie vypátrala pachatelku hrůzného činu během rekordně krátké doby, k oznámení došlo v neděli v ranních hodinách, kdy mladý muž, který je v Podbořanech známý tím, že prohrabává kontejnery, mrtvé tělíčko objevil, ženu pak kriminalisté zatkli už večer. Přesto nad vraždou novorozence v Podbořanech vzhledem ke skoupým informacím od panuje stále řada otazníků. Ale policejní psycholog Josef Kovářík obecně k problému vražd novorozenců uvedl, že z dlouhodobé zkušenosti kriminalistů je zřejmé, že při vyšetřování vražd novorozenců žena porod vnímá jako pro okolí nepřijatelnou událost.

 „Matka v těchto případech cítí ze svého okolí, že dítě není vítané, způsobilo by určitou krizi. Může se u rodičky objevit silný pocit bezvýchodnosti. Ten může být v některých případech velice silný i proto, že matka pro dítě nemá žádné zázemí," zdůraznil Kovářík. Dodal, že pokud matka řeší narození nechtěného dítěte sama, nemusí se neodvážit , pro ní v té chvíli ke složité akci, dopravit nenápadně dítě do babyboxu. Ten je přitom v případě Podbořan nedaleko, schránka je v Kadani. Raději ho prý odloží na místě, kde ji nikdo pravděpodobně neuvidí. Tedy i za cenu rizika, že dítě tím odsoudí k smrti, protože si novorozence nikdo včas nevšimne. „Samozřejmě, jsou známé i případy zcela úmyslného jednání, kdy žena předem ví, že dítě musí zmizet i za cenu vraždy. Ale většinou jde o důsledek nezvládnutého pocitu bezvýchodnosti," shrnul policejní psycholog tendence novorozeneckých vražd.