V Oblastním muzeu v Lounech se v neděli 22. prosince uskuteční Šmodrchání lampiček. Při této akci s trefným názvem budou skauti i další příchozí vyrábět lampičky pro odnos Betlémského světla.

Šmodrchání bude probíhat při výstavě betlémů mezi 13. a 16. hodinou. „Je to pobídka k setkání kurýrů Betlémského světla se vstřícnými lidmi. Přisednout může kdokoliv z příchozích. Ať už sám, s jednou či více ratolestmi, s rodinou nebo přáteli. Mohou jen chvilku posedět, odpočinout si ve vánočním shonu, třeba se vyptat na tradici Betlémského světla a jeho cesty a třeba si i domluví přinesení plamínku k nim do obce či na práh jejich domova," láká Zdeněk Zeman, který tradici plamínku před řadou let do Loun přivedl.

Čtěte také: Skauti přivezou Betlémské světlo do Loun

Nemusí zůstat jen u povídání. „Zájemci si mohou sami zkusit vyrobit lampičku pro Betlémské světlo. Přistrojit, ušmodrchat zavařovací sklínku provázkem, stužkou, korálky, uchem z bezu… A mohou si ji hned odnést i s plamínkem z Betléma," říká Z. Zeman. Skleničky a papírové provázky poskytnou skauti. „Lidé si ale mohou přinést svou sklínku od zamilované marmelády nebo další věci pro své krášlení," dodává.

Symbolický plamen je každoročně zažehnut v Betlémě a poté díky skautům putuje do mnoha zemí, měst, obcí a domácností. Do Loun ho kurýři přivezou v sobotu v sobotu 21. prosince, do řady dalších obcí pak v následujících dnech.