Členové Mysliveckého sdružení Žatec nedávno přišli o svou klubovnu v Bezděkově. Sesunul se svah, na kterém stála, a moc toho z ní nezbylo. Koupili tedy pozemek u bezděkovského fotbalového hřiště a postavili na něm novou. Nedávno klubovnu dokončili.

„Téměř vše jsme dělali svépomocí. Někteří naši členové tady byli loni každý víkend, nová klubovna je naše chlouba. Myslím, že by nám ji myslivci z ostatních sdružení mohli závidět," řekl Miroslav Kalbač, předseda Mysliveckého sdružení Žatec. Jak se od správné myslivecké klubovny očekává, je ze dřeva. Nechybí v ní kuchyňka ani toaleta.

„Starou klubovnu u Bezděkova nám poničil zhruba před třemi lety sesuv svahu. Budova se převrátila a nám nezbylo nic jiného, než postavit novou na jiném místě. Od pojišťovny jsme dostali 660 tisíc korun a peníze jsme použili na stavbu nové klubovny," vysvětlil M. Kalbač.

Nová klubovna žateckých myslivců v Bezděkově.

Nová klubovna žateckých myslivců v Bezděkově.   Foto: Deník/Petr Kinšt

Samy peníze z pojistky by na nový pozemek a klubovnu ale nestačily. Od začátku tedy myslivci počítali s tím, že si ji z velké části postaví sami. Nechali si udělat jen konstrukci z trámů, ostatní už je jejich práce. Na nové klubovně odpracovali stovky a stovky hodin, někteří tam loni byli každý víkend. K těm, kteří byli na stavbě nejčastěji, patřili ti nejstarší 75letý Josef Kresl a 85letý Miloslav Chundela. „Dělal jsem tady, co bylo zrovna potřeba. V mém věku hlavně takové ty pomocné práce, na stavbě jsem byl každou sobotu," vysvětlil M. Chundela ze Žatce, který je myslivcem prakticky celý život. „Myslivcem jsem šedesát let - od doby, kdy bylo v Žatci založeno myslivecké sdružení," sdělil tento dlouholetý zaměstnanec žatecké nemocnice, konkrétně její biochemické laboratoře.

Také Josef Kresl byl na stavbě myslivny v Bezděkově každou sobotu. „Je to práce ale nás všech, můžeme být na ni hrdí," říká tento bývalý vedoucí servisu staňkovické Agrimy.

Vlastní odchov bažantů

Žatečtí myslivci po dostavbě klubovny v Bezděkově se už pustili do zvelebování celého svého pozemku. Dříve na něm bylo pole, kromě klubovny na něm chtějí postavit také odchovnu pro bažanty. „Dnes bažanty, které vypouštíme do naší honitby, kupujeme, ale je to drahé. Chceme se proto pustit do odchovu bažantů pro vlastní potřebu," vysvětlil M. Kalbač. Na nákup bažantí zvěře žateckým myslivcům přispělo město, naposledy to bylo částkou 40 tisíc korun. „Za to samozřejmě děkujeme," zní z mysliveckého sdružení. Vypouštěním bažantů do honiteb se myslivci snaží posílit populaci této drobné zvěře v regionu, která je dlouhodobě decimována hlavně zemědělskou produkcí a predátory.

Myslivecké sdružení Žatec má nyní celkem 22 členů, hospodaří na honitbě o rozloze zhruba 900 hektarů. Rozkládá se v okolí Žatce od Bezděkova přes vojenský prostor v Perči směrem k Holedeči.