Uhelné safari v Mostě a občerstvení v restauraci Severka známé ze seriálu Most!, prohlídka vinařství v Březně u Chomutova, zámku v Krásném Dvoře na Podbořansku nebo návštěvy čtyř pivovarů v Žatci. To vše a mnohé další čeká na účastníky konference LeaderFEST, kterou od středy 22. do pátku 24. května hostí město Žatec. Při této příležitosti se v pátek před žateckou radnicí konají rozšířené farmářské trhy.

Letos jde o osmý ročník konference, setkání se poprvé koná v Ústeckém kraji. „Jde o pravidelné setkání členů místních akčních skupin z celého Česka, přijedou i zahraniční účastníci. Češi jsou v tomto vnímáni jako lídři, v rámci partnerství mají účastníci ze zahraničí zájem se od nás učit možnosti rozvoje venkova,“ vysvětlil Josef Ryšavý, ředitel místní akční skupiny (MAS) Vladař, která je za Národní síť MAS pořadatelem akce.

„Tématem setkání v Žatci jsou další možnosti rozvoje venkova, představí se konkrétní programy, projekty a nápady, které mohou využívat jednotlivé obce i jiné místní akční skupiny,“ dodal.

Farmářský trh s řemesly

Konference bude mít efekt i pro žatecké obyvatele. V době jejího konání se ve městě koná farmářský trh, který bude obohacený o 17 stánků s řemesly a certifikovanými produkty označených regionální značkou, k dostání tedy nebudou jen samotné potraviny. Zájemci na něj mohou přijít v pátek na náměstí Svobody od 8 do 15 hodin. „LeaderFEST je významná událost, proto jsme rádi, že se na organizaci můžeme podílet,“ uvedla žatecká starostka Zdeňka Hamousová.

„Zúčastní se stovky lidí z Česka i zahraničí, kteří uvidí historické i chmelařské památky a zajímavosti ve městě i okolí. Je to tedy i akce, která podpoří rozvoj turistického ruchu celého Žatecka,“ doplnila.

Hlavní částí programu je odborná konference, která proběhne ve čtvrtek v městském divadle. Představitelé různých MAS z Čech i Moravy seznámí se svými zkušenostmi a nápady z oblasti drobného podnikání, sociální, kulturní nebo vzdělávání. Program se koná i ve Staré papírně nebo Galerii Sladovna, ukončí jej společenský večer v kulturním domě Moskva. V pátek na účastníky konference čekají exkurze v Žatci a okolí.

„Naše obecně prospěšná společnost má za cíl udržitelný rozvoj venkova, tím se myslí obce do 25 tisíc obyvatel. Do našeho území patří jihozápadní okraj Ústeckého kraje s městy Žatec, Podbořany, Postoloprty, Kadaň, zasahujeme také do Karlovarského a Plzeňského kraje,“ popsal Josef Ryšavý z MAS Vladař. „Do území můžeme v tomto programovacím období přinést dotace v celkové výši 210 milionů, aktuálně je rozděleno přes 120 milionů. Nejvíce se podporují investice do vzdělání, například rekonstrukce odborných učeben,“ dodal. Dotace směřují také do podpory podnikání nebo zvyšování bezpečnosti v dopravě. Samo město Žatec získalo z MAS Vladař příslib dotace pět milionů korun na přeměnu bývalého kláštera na vzdělávací a volnočasové centrum.

Název skupiny je odvozený od dominantního kopce na hranici zmíněných tří krajů. V ČR je 180 místních akčních skupin. Ve své práci využívají rozvojovou metodu Leader, která je založena na tom, že veškeré projekty by měly vycházet z podnětů místních subjektů a občanů.