Online reportáž

Šíření nákazy koronaviru naplno dopadlo také na život v okrese Louny. Střední a základní školy jsou zavřené, provoz přerušují divadla a kina. V nejbližší době se nebude konat řada kulturních akcí včetně plesů nebo třeba oblíbená přehlídka mateřských škol Lounská mateřinka.

Co je koronavirus.Zdroj: Deník„Divadlo zavíráme. Mateřinka, která se měla u nás konat ve středu a čtvrtek, se neuskuteční. Rušíme také pondělní představení Divadla Radka Brzobohatého, budeme jednat o náhradním termínu. U menších akcí uvidíme, zda a jak se budou nařízení stupňovat, záležet bude také na dohodě s jejich pořadateli,“ sdělil ředitel Vrchlického divadla v Lounech Jakub Bielecki.

Opatření se dotkne také lounského Kulturního domu Zastávka. Ruší se sobotní ples Smart – Fit a nedělní Taneční čaje s orchestrem Jaromíra Laksy.

„V Žatci bude uzavřená čekárna autobusového nádraží. Ruší se sobotní vítání občánků, proběhne v jiném termínu. Je zavřená sauna na koupališti. Neproběhne setkání s obyvateli kvůli rekonstrukci Purkyněho ulice, jež bylo svolané na čtvrtek 12. března odpoledne. Své akce ruší také žatecká Základní umělecká škola,“ vypočetl mediální zástupce města Tomáš Kassal. „O případném uzavření mateřských škol se bude jednat ve středu dopoledne,“ dodal.

V Žatci nebude sobotní koncert v Lidovém domě ani ples Chmelařství v kulturním domě Moskva. „Odložili jsme ho na pozdější termín, zvažujeme druhou polovinu dubna. Uvidíme, jak dlouho budou platit současná opatření,“ sdělil předseda představenstva Chmelařství Zdeněk Rosa. Konat se nebudou plesy ani na dalších místech.

Zavírá také žatecké divadlo a kino. „Zatím jsme zrušili všechny akce v divadle do pondělí, pak se rozhodneme, co dál,“ sdělil Karel Fiala ze žateckého divadla.

V Postoloprtech z rozhodnutí starosty město uzavřelo základní uměleckou školu i dům dětí a mládeže. Kulturní zařízení města Postoloprty oznámilo, že žádná představení ani besedy pro dospělé v divadle ani knihovně naopak neruší. „Pouze omezujeme počet diváků tam, kde by mohl v součtu s účinkujícími a personálem překročit sto,“ sdělil ředitel zařízení Pavel Panenka.

Otevřené zůstávají bazény v Žatci a Postoloprtech. „Školu samozřejmě pro studenty zavíráme, naši zaměstnanci budou ale chodit do práce dál. Provoz bazénu pro veřejnost nepřerušujeme, stejně tak i plavecká škola i tréninky závodních plavců pokračují bez omezení,“ sdělil Jiří Karas, ředitel žatecké obchodní akademie.

Zda se budou v okrese rušit nějaká sportovní utkání, se ještě uvidí. Například fotbal pokračuje, v Lounech ale budou muset omezit počet diváků. Na posledním utkání s Českým Brodem přišlo dvě stě fanoušků, další utkání sehrají lounští fotbalisté na domácím hřišti v neděli 22. března proti Meteoru Praha. „Když spočítám hráče, náhradníky, trenéry a další členy obou družstev, tak jsme spolu s pořadateli někde na padesátce. Takže budeme moci pustit jen padesát diváků. Ale uvidíme, co bude příští víkend,“ sdělil předseda klubu FK SEKO Louny Pavel Domecký.

Lounská sauna zůstává v provozu, o víkendu se má také konat veřejné bruslení na zimním stadionu. „Zajistíme, aby počet lidí nepřekročil sto,“ sdělil Radek Příhoda z Lounské správy sportovních areálů.

Stále platí už dřív vyhlášené zákazy návštěv v nemocnicích v Žatci a Lounech a domovech pro seniory po celém okrese.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník